Kiisleri mudelid panevad vallajuhid mõtisklema (5)

Kuigi Saare maakonna neli idapoolset valda on juba koostöömõtteid mõlgutanud, siis teised plaanivad küll regionaalminister Siim Valmar Kiisleri ettepanekut kaaluda, kuid ühinemisplaanidega ei kiirustata ning ollakse pigem äraootaval seisukohal.

“Arutada tuleb nii või naa,” ütles Valjala vallavanem Aare Martinson, lisades, et kuigi Valjalas ei ole arutelu veel kuupäevaliselt paigas, ei pääse sellest ükski vald. Martinsoni arvates on arutelud igati vajalikud, sest haldusreformikava realiseerub nii või teisiti.

Leisi ühinemisel mõtet ei näe

“Me ootame ja vaatame, mis toimub,” lausus Leisi vallavolikogu esimees Andrus Kandima, lisades, et Leisi vald on mõlgutanud igasuguseid mõtteid, kuid praegusel hetkel kindel seisukoht puudub. Kandima sõnul jääb Leisi teistest suurematest keskustest parasjagu nii kaugele, et praegu nad ühinemisel mõtet ei näe.

Mõned aastad tagasi olid Kärla, Kaarma ja Pihtla vallal ühinemismõtted, kuid tänaseks on ka need vallad äraootaval seisukohal. “Me arutame küll regionaalministri ettepanekuid, kuid kindlat seisukoha hetkel ei ole,” ütles Kärla vallavanem Villi Pihl. Ka Salme vallavanema Kalmer Poopuu sõnul kujundab Salme vald oma seisukoha volikogus.

Torgu vald võtab samuti teema volikogus ette, kuid volikogu esimehe Mihkel Undresti sõnul on haldusreformi juba kümme aastat arutatud ning ei oskagi seisukohta võtta, kui tõsiselt riik sellesse nüüd suhtub.

Kaarma: maakond vallaks!

Pihtla vallavanem Jüri Saar arvas, et otsus tuleb teha siiski kõrgemal tasandil. “Oleme rahva poolt valitud neljaks aastaks Pihtla valda juhtima ja ei saa aru loogikast, miks peaks meie hakkama siin otsustama, et me ei taha enam Pihtla valda,” imestas Saar, selgitades, et haldusreform riigis on vajalik, kuid see tuleks kuidagi riiklikult teha. Samas tunnistas Saar, et kui ikka ühiselt otsustatakse, et tuleb teha, siis nende taha asi ka ei jää ning nad löövad kaasa.

Korra juba ühinemisprotsessi läbinud Kaarma vallas on aga kindel seisukoht, et Saare maakond peaks olema üks suur vald. Vallavanem Margus Mägi ütles, et Kaarma valla arengukavas on suisa sees, et aastaks 2018 võiks olla üks omavalitsus.

“Me oleme seda huvi ka üles näidanud,” märkis Mägi, lisades, et paljud vallad ei ole sellest ideest just vaimustuses. “Mõned tahaksid ühineda, aga meie volikogu on seda meelt, et ei hakka jupi haaval midagi tegema, kui üldse, siis üks vald,” rääkis Mägi, lisades, et eraldi otsust selle kohta veel ei ole.

Saarte Hääle andmetel korraldab Saare maavalitsus 16. novembril sel teemal ka konverentsi ning pärast seda võetakse teema vallavolikogudes veel kord päevakorda.

 

Neli valda kaaluvad ühinemisvõimalusi

Saarte Hääl kirjutas eile, et Pöide, Orissaare, Laimjala ja Muhu valla juhid on võtnud eesmärgiks teha koostööd piirkonna parema arendamise nimel ning ühe variandina kaalutakse ka nelja valla võimalikku ühinemist.

Orissaare vallavanem Aarne Põlluäär tunnistas, et ühinemise plaane kaaluma ajendas neid regionaalminister Siim-Valmar Kiisleri eelmise nädala mõtteavaldus haldusreformist, kus kirjeldatakse kuute erinevat varianti omavalitsuste edasiseks toimimiseks.

Tema arvates on neljal vallal väga palju ühiseid asju, mida oleks ühe juhtimise alt lihtsam koordineerida ning piirkonnale võib see kasuks tulla.

Nelja valla ühise koostöö ning arendamise mõtte algataja, Pöide vallavolikogu esimees Koit Kelder ütles, et kuigi valdade juhid kaalusid arendamismõtteid juba enne ministri ettepanekut, siis nüüd tuleb neil lihtsalt kaaluda kõiki võimalusi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 623 korda, sh täna 1)