Vaheliku Iisa sada linnulennulist aastat Muhumaal ja Maasis (3)

Vaheliku Iisa sada linnulennulist aastat Muhumaal ja Maasis

ERKU MEELT EDASISEKS: Raissa Järmut elu üle ei kurda: “Kõik on kenasti. Toas loen ajalehte ja raamatuid. Õues käin lehti riisumas ja õunu korjamas.” Foto: Sander Ilvest

Täna oma suurt juubelit, sajandat sünnipäeva tähistav Vaheliku Iisa, kodanikunimega Raissa Järmut Orissaare valla Mäeküla külast nägi ilmavalgust viinakuu 12. päeval Muhus.

Juubilar oli kümnene, kui pere Muhust Saaremaale Maasi mõisa kolis.

Eile pärastlõunal, kui Saarte Hääle tiim Maasi maile Vaheliku tallu jõudis, oli vanaproua just saunast tulnud. “Kas tahate ka sauna? See praegu parasjagu soe,” võttis krapsakas vanaperenaine külalised lahkelt vastu.

Eks saun olegi üks paljudest tegureist, mis eakale naisele elujõudu ja erksust annab. Maal sündinud ja kasvanud, eluaeg maatööd teinud Iisa, nagu kodused ja koduküla rahvas vitaalset memme kutsuvad, ei malda praegugi, käed rüpes, toas istuda.

“Kolmapäeval riisus ta õues lehti. Ühel päeval tulin poest, toast ema ei leidnud. Tema oli aias õunu korjamas. Suvel hoidis ta kõik lillepeenrad ilusasti puhtad,” kiitis tütar Õie oma emmekest, kellega koos ta Vaheliku talus elab.

Sügisel aitas Raissa kartuleid võtta. Väljas meeldib talle palju rohkem tegutseda kui toas teleri ees istuda või raadiot kuulata. Ajalehti ja raamatuid loeb ta ka. Mõnikord lausa ilma prillita. Kuigi kõndimiseks võtab ta kepi toeks, ununeb see mõnikord ei tea kuhu. “Siis ta seda otsib, leiab üles ja unustab jälle kuhugi. Ema saab endaga kenasti hakkama. Saunas lavale küll enam ei lähe, aga peseb ennast ise,” rääkis tütar.

Ergas juubilar on üles kasvatanud neli last. Kahjuks ühte kolmest pojast enam pereringis pole. Maidu kõnnib juba ammu taevastel radadel, nii nagu Iisa abikaasa Aleksandergi. Eldur, kes ka juba üle 70, elab perega Valgevenes. Kaks korda elus on Raissa Valgevene reisi poja pere juurde ette võtnud. Kolmas poeg Aadu on oma elujärje Pöidel sisse seadnud.

“Ema on 11 lapselapse vanaema. Kui palju tal lapselapselapsi on, seda ei oska hoobilt öeldagi,” ütles tütar Õie.

Raissa emapoolne vanaisa Jakob Metsniit oli Vahtnas kõrtsi pidanud ja kipperina Väikeses väinas uisuga Muhu ja Saaremaa vahel ühendust pidanud. “Purjutas sii uisuga edasi-tagasi Orissaare ja Koguva vahet (Orissaare–Vahtna, toim). Uisk seisab sildas, härjad sees, see kapten kõnnib kõrtsi ees. Ta kamandab oma seitset meest, kes söötsid täisi päeva käes,” on Raissa koduloolastele oma kodus kuuldust teada andnud. (Orissaare Ajaloo Toimkonna koduleht).

Vahelikule on neil päevil asja kõigil, kes juubilarist lugu peavad. Täna võõrustab pererahvas Orissaare valla ametnikke ja külainimesi. Nädalavahetusel on lubanud tulla poeg Aadu oma perega ja teisi sugulasi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 443 korda, sh täna 1)