Saa stressist üle heade mõtetega! (1)

Saa stressist üle heade mõtetega!

MÕTLE HÄID MÕTTEID: Tunneta maailma ja inimesi ning seda ilu, mis on meie ümber. Ela hetkes ja lõpeta muretsemine. Foto on illustratiivne. Foto: Egon ligi

Stressi vältida on võimatu, ütleb Kuressaare ametikooli õpetaja, koolituskeskuse Tervis ja Tasakaal nõustaja Heli Maajärv, lisades, et stressiga tuleb mõistlikult hakkama saada. Sest stress aitab meil elada, tegutseda ning päeva jooksul oma eesmärke saavutada. Mis stressiga aga kaasnevad ja selle taset oluliselt mõjutavad, on meie oma negatiivsed mõtted ja hinnangud.

Jälle sajab, kohe üldse ei viitsiks tööle minna. Ning terve tööpäev ongi mokas. Ja sa ise tekitasid selle. Halbade emotsioonidega hakkama saamiseks tuleb muuta oma suhtumist.

“Kui sa ei suuda oma mõtteid kontrollida, siis oled halb peremees,” ütleb Heli Maajärv. Miks me mõtleme halbu mõtteid, kui teame, et see teeb meile tegelikult kahju? “Sellepärast,” selgitab Maajärv, “et meil on sees selline sisemine kriitik, kelle najal elavad kosmeetikatööstused, ilukirurgia jpt. Sest see sisemine kriitik ütleb, et sa oled selline, aga tegelikult peaksid olema hoopis niisugune. Meil on mallid ja mõõdud, millele peaksime vastama.”

On kaks sõna: tahan ja pean. Kui see sõna on “pean” või “peaksin”, siis on see kellegi teise arvamus, tahe ja sund. Kui ma tahan, siis on see minu isiklik tahe.

Heli Maajärv tõdeb, et väga paljud meie stressikäitumise allikad on pärit lapsepõlvest. Laps on kui käsn, mis imeb näiteks kuni kuuenda eluaastani endasse emotsioone, vanemate hinnanguid ja uskumusi. Kui sa mõtled oma elus mingi negatiivse sündmuse peale, siis ei ole see ainult mõte. Sa tunned seda kusagil oma kehas ja negatiivne tunne tuleb taas üles.

Edasi loe tänasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 601 korda, sh täna 1)