Kaevetööd tõid Lõus lagedale inimsäilmed (2)

Kaevetööd tõid Lõus lagedale inimsäilmed

TAHAB SÄILMETEST VABANEDA: Peremees Egon Sepp viipab luudele, mida eile tulid uudistama vallavanem Kalmer Poopuu ja Kaitseliidu kaplan Andreas Põld. Foto: Tõnu Veldre

Salme vallas Lõu külas tulid imbväljaku kaevamisel nähtavale inimluud. Pererahva soov oli ootamatust leiust kiiresti vabaneda.

Eile käisid leiuga tutvumas Salme vallavanem Kalmer Poopuu ja Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik kolonelleitnant Kristjan Moora koos kap-lan Andreas Põlluga. Kohapeal tuvastati vähemalt kolme inimese säilmed.

Peremees Egon Sepa sõnul leidis ta internetist maa-ameti kodulehelt 1950. aastate kaardi, millel kõnealune koht on tähistatud vennaskalmuna. Sepa sõnul on varem samast kohast leitud kümnete kaupa plekist viisnurkasid ja üksikuid luid, mis nüüdse leiu valguses viitavad massihauale.

Kaevetööd jäeti pooleli ja auk aeti kinni kohe pärast seda, kui kopp oli umbes 1,2–1,3 meetri sügavuselt välja tõstnud pool inimluustikku. Kopajuht oli veel imestanud, et kaevandisse valgus mitu tonni vett. Ilmselt on maa sees peidus olnud mingi suurem süvend.

Et maja ümbruses toimusid II maailmasõja ajal ägedad lahingud, on Egon Sepp leidnud oma maa pealt mitmeid lõhkekehasid. “Paar päeva tagasi viisid demineerijad minema 11 käsigranaati, mis kiviaia tegemisel välja tulid,” rääkis Sepp.

Eile säilmete leiukoha juures viibinud vallavanem ja KL Saaremaa maleva pealik katsid leitud luud kaplani palvesõnade saatel kinni. Vallavanem Poopuu soovitas majaperemehel teha vallale avaldus uuringute tegemiseks ja säilmete ümbermatmiseks.

Egon Seppa pani kõige enam imestama see, et kogu protsess on praeguseks nii kaua aega võtnud. Sepa väitel on ta juba neli aastat kutsunud erinevaid ametnikke seda paika uurima, aga keegi pole seni kohale tulnud.

Kaitseministeeriumi nõunik Peep Reisser, kelle tööülesannete hulka kuulub sõjahaudadega tegelemine, tõdes, et seni on ministeeriumil olnud hea koostöö Saaremaa muinsuskaitse seltsiga, kelle poole võivad inimesed alati pöörduda, kui leiavad inimsäilmed, mille kohta võib arvata, et tegemist on sõjas hukkunutega.

Reisser ütles, et seltsil on piisavalt kogemusi, tutvumaks olukorraga kohapeal. Hiljem otsustatakse juba kogutud info põhjal, kas säilmete väljakaevamine ja ümbermatmine on vajalik ning kuidas seda teha tuleks.

Seega peaksid inimesed, kes satuvad taoliste leidude peale, pöörduma Saaremaa muinsuskaitse seltsi poole telefonil 51 30 921 või meiliaadressil saaremuinsus@gmail.com .

Lõu juhtumiga tegeleb kaitseministeerium ise edasi ja nende volitatud isik peaks säilmetega tutvumiseks Saaremaale saabuma järgmise nädala lõpul. “Siiski on vähetõenäoline, et väljakaevamistega enne suve alustataks,” arvas Peep Reisser.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 136 korda, sh täna 1)