Linnavolikogu esimees: opositsioon on Kuressaares alles! (3)

Linnavolikogu esimees opositsioon on Kuressaares alles

ERIK KEERBERG: Siiani on opositsioon oma teemade püstitamisega olnud konstruktiivne ja volikogu üldise tervise huvides vajalik. Foto: Raul Vinni

Kevadel Keskerakonnast lahkunud Kuressaare linnavolikogu liikmed Aivar Aru, Piret Sarjas ja Ants Tammleht on tänaseks eemaldatud või on nad ise lahkunud kõikidest volikogu komisjonidest ja linna hallatavate sihtasutuste nõukogudest.

Erakonna Saaremaa piirkonna juhatuse soovil asendati nad erakonda kuuluvate inimestega, kes ei kuulu volikokku. Revisjonikomisjonist lahkus suvel omal soovil Lea Kuldsepp, keda asendas KE liige Tõnis Kipper. Esmaspäeval lahkusid omal soovil revisjonikomisjonist ka Aivar Aru ja Piret Sarjas.

Seega on Kuressaares tekkinud olukord, kus linna rahaasjade ajamise seaduslikkuse ja otstarbekuse üle järelevalvet tegevasse komisjoni kuulub vaid üks opositsiooni liige Tõnis Kipper. Jaanis Prii (SDE) ja Allan Niils (RE) on aga Kuressaare võimuliitu toetavad ja kaks kohta on komisjonis vakantsed.

Paraku ei saa revisjonikomisjoni kutsuda n-ö inimesi tänavalt, vaid kasutada saab vaid volikogu liikmeid.
Volikogus oleks veel vaid üks inimene, kes ei kuulu koalitsiooni, Ants Tammleht, kuid tema revisjonikomisjoni liikmeks saada ei taha: “Ma pole selline inimene, kes tahaks teiste järele luurata!”

Kuressaare linnavolikogu esimees Erik Keerberg, kuidas suhtute sellesse, et Kuressaare volikogu revisjonikomisjoni ähvardab olukord, kus sellesse kuuluvad inimesed on suures osas koalitsiooni poolelt, ehk nagu ütles teisipäevases Saarte Hääles Piret Sarjas: “Las nad siis kontrollivad iseennast!”?

On olnud nn hea tava, et volikogu revisjonikomisjoni kuuluvad peamiselt opositsiooni kuuluvate erakondade või rühmituste esindajad. Seda tava järgides sai moodustatud ka selle volikogu koosseisu revisjonikomisjon: opositsiooni poolelt komisjoni juhina Piret Sarjas, Aivar Aru ja Lea Kuldsepp ja koalitsiooni poolelt Jaanis Prii ja Allan Niils.

On tõeliselt hea meel, et selle koosseisu revisjonikomisjon on teinud tõsist ja vajalikku tööd ning jõudnud linna raha otstarbeka kasutamise üle kontrollida pea kõigis linna allüksustes. Sellele tegevusele saab anda vaid väga hea hinnangu.
Tõsi, mõni aeg tagasi avaldas soovi komisjonist lahkuda Lea Kuldsepp ja eile [esmaspäeval] ka Piret Sarjas ja Aivar Aru.
Kahju on sellest, et revisjonikomisjoni kuulumine on toodud ohvriks teatud jõudude ümberkujunemisele volikogu opositsiooni sees (Keskerakonna fraktsiooni lagunemine).

Kuidas suhtute sellesse, et Kuressaares on opositsiooni tegevus lakanud?

Opositsiooni tegevus ei ole seoses Keskerakonna fraktsiooni lagunemisega peatunud, opositsioonis on endiselt volikogu 21 liikmest viis. Need viis liiget ei ole küll ühe fraktsiooni liikmed, aga seda nad ei peagi olema.

Siiani on opositsioon oma teemade püstitamisega olnud konstruktiivne ja volikogu üldise tervise huvides vajalik. Ei näe ka ühtegi põhjust, miks nende inimeste aktiivsus peaks praegu olema langenud.

Muudatusi erinevates komisjonides oli vajalik teha selleks, et säiliks õigluse printsiip – et komisjonides ja nõukogudes oleks opositsiooni kuuluvate ja nüüdseks juba erinevate poliitiliste vaadetega volikogu liikmete esindatus tagatud proportsionaalselt.

Üheski komisjonis ega ka nõukogus ei ole opositsiooni osakaal vähenenud (v.a revisjonikomisjon – see on olnud aga opositsiooni liikmete oma vaba tahe ja soov).

Kuidas loodavad Kuressaare linnajuhid tekkinud olukorras, kus opositsioon on sisuliselt tasalülitatud, välistada nö vaikiva ajastu teket?

Ei sooviks küll kuuluda volikokku, kus üks erakond saaks kõike valimatult määrata. Sama ebademokraatlik on olukord, kus volikogus puudub opositsioon. Aga vähemalt Kuressaares sellist olukorda praegu ei ole.

 

Kommentaar: Asjadest tuleb rääkida nii, nagu need on

Linnapeana pole minu pädevuses kommenteerida linnavolinike otsuseid komisjonidesse kuulumise või opositsiooni moodustamise osas. Kui opositsioon on lakanud tegutsemast ja volinikud soovivad teatud komisjonidest lahkuda, on see nende vaba valik.

Linnavalitsuse esindajana julgen öelda, et meie jaoks ei ole oluline, kes kuuluvad volikogu revisjonikomisjoni või kas volikogus on opositsioon või ei ole. Me ei tööta linnavalitsuses volikogu pärast, vaid selleks, et elu kohalikus omavalitsuses toimiks ning linnas oleks hea elada.

“Vaikivat ajastut” ei karda kindlasti, sest olen linnapeaks saamise esimestest päevadest alates rõhutanud, et asjadest tuleb rääkida nii, nagu need on. Olen seda järginud kõikidel volikogu istungitel ning minu otsekohesus istungitel pole kunagi olnud seotud opositsiooni olemasoluga.

Vaatamata erakondlikule kuuluvusele on volikogu liikmed ka edasistel istungitel ikka samad, kes siiani, ning linnavalitsuse esindajana ei näe ma mingit põhjust oma käitumisjoont muuta.

Mati Mäetalu
linnapea

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 725 korda, sh täna 1)