Streik algas haiglas rahulikult (25)

streik algas haiglas rahulikult

KÄED TÖÖD TÄIS: Registraatoritel Irja Kiilil ja Helle Berendsonil oli esimesel streigipäeval palju tegemist, aga meel hea. Foto: Sander Ilvest

Eile, esimese streigipäeva lõuna paiku oli Kuressaare haiglas olukord rahulik – ei segaduses või pahaseid patsiente polikliinikus asjatult tohtri vastuvõtule ootamas, ei järjekorda valvetoa ukse taga.

Kella 13 ajal valitseb majas tühjus. Treppidel-koridorides liigub vaid mõni üksik töötaja, külastajaid võib aga ühe käe sõrmedel üles lugeda, kui sedagi. Hommikul oli perearstide uste taga ootajaid küllaga, ent mitte rohkem kui tavaliselt. Praegu, mil perearstide vastuvõtt lõppenud, pole koridoris aga hingelistki.

“Mul oli juba ammu naistearstile aeg kinni pandud,” ütleb trepist üles teisele korrusele suunduv Diana Mardi. “Mind streik ilmselt ei sega.”

Heidi Martinsaari võtab oma pisipojaga istet kirurgi ukse taga, kus enne neid pole ootamas ühtki patsienti. “Tõin lapse tavalisse imikute ortopeedilisse kontrolli,” lausub Martinsaari. “Meid see streik ei mõjuta, lapsed saavad ikka abi.”
Lapseootel Kaja Rang on teel joogatundi. “Jooga õnneks ära ei jää,” kinnitab ta. Rang, kelle oma sugulaste hulka kuulub ka tohtreid, leiab, et arstide streik on toetamist väärt: “Mina arvan küll, et arstidel peab suurem palk olema ja nad teevad õigesti, et streigivad.”

Tööd palju, tuju hea

Registratuuris töötavatel naistel on käed tööd täis, aga tuju hea. “Esimene streigipäev on läinud rahulikult,” kinnitab registraator Irja Kiil. “Inimesed pahased küll ei ole, isegi jõudu soovitakse meile.” “Kõik on väga arusaajad,” kiidab Heljo-Astrid Orn.

Naiste sõnul on registraatorite töökoormus streigi tõttu suurem kui tavaliselt – tuleb ju “esmastele” ehk neile, kel kirjas esmane visiit tohtri juurde, teada anda, et vastuvõttu ei toimu. “Muidugi vastame kõnedele, kui helistatakse, aga uusi aegu me kinni ei pane,” räägib Kiil.

Millal end taas arsti vastuvõtule registreerida saab? “Kui streik läbi, tuleb uuesti helistada, siis saame jälle järjekorda panna,” lausub Irja Kiil.

Mida peavad aga tegema need kroonilised haiged, kel on vaja e-retsepti? “Korduvad (korduvalt arsti poole pöördunud – toim) patsiendid saavad kõik oma retseptid, esmased ei saa. Kõige lihtsam on retsepti saamiseks pöörduda perearsti poole,” soovitab Kiil. “Ravi ei katke sellel, kes on juba arstil kirjas.”

Patsiendid suhtuvad mõistvalt

Kuressaare haigla juhi Viktor Sarapuu sõnul töötab haigla ka streigi ajal peaaegu nagu alati. “Välja arvatud esmased ambulatoorsed külastused – need on streigi tõttu küll blokeeritud,” tõdeb Sarapuu. “Tänasel päeval ei tee vastuvõttu 12 tohtrit ja kolm õde – kogu meie ambulatoorne osa.”

Küll aga pääsevad tohtri juurde vähihaiged, kuni 18-aastased lapsed-noored, rasedad. “Töötavad röntgen, labor, kiirabi ja erakorralise meditsiini üksus,” loetleb Sarapuu. “Vähemalt täna (eile – toim) hommikul ei olnud kuskil, kiirabi kaasa arvatud, märgata patsientide arvu kasvu. Inimesed on väga mõistvad ja toetavad.”

Ka ambulatoorse ravi ja diagnostikakliiniku ülemarsti, Saaremaa arstide seltsi esimehe Toomas Tuulingu hinnangul on streik alanud rahulikult. “Mingeid konflikte ega paanikat ei ole,” kinnitab ta. “Inimesed, kes on streigi tõttu sattunud olukorda, et nende vastuvõtud on ära jäänud, on suhtunud väga mõistvalt.”

Tuulingu hinnangul on registratuur ja kabinetiõed patsientide teavitamisel vastuvõttude ärajäämisest tublid olnud. “Seda ma küll ei tea, kas päris kõik inimesed on suudetud eelnevalt kätte saada,” tõdeb ta. Dr Tuulingu sõnul on meeleolu ka haigla töötajate seas rahulik ja positiivne. “Arstid loodavad, et sellest aktsioonist võidab kogu tervishoid ja eelkõige patsiendid,” vahendab ta.

Haigla kohviku kõrvalt stendilt leiab Saarte Hääl aga järgmise kuulutuse: “Hea arst! Soovid sa tulevikus Soomes töötada, aga ei oska veel soome keelt? PuuMedi aitab sul seda soovi täita! Tule ja õpi tasuta soome keelt!”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 522 korda, sh täna 1)