Kui palju elektri hind suureneb? Aga elektriarve?

Kui palju elektri hind suureneb? Aga elektriarve?    Alustuseks peab kohe ütlema, et kuna elektrienergia müüjatest on tänaseks ainult kaks oma pakutavad hinnad avalikustanud, siis ei saa järgnevast jutust konkreetseid soovitusi, millist elektrimüüjat eelistada ja millist paketti valida. Selleks on praegu veel liiga vähe infot.

Praegu on selge vaid see, et elektri eest hakkame me järgmise aasta algusest oluliselt rohkem maksma. Eesti Energia ütles juba kevadel, et elektrienergia hind võib suureneda 50%. Majandusministeerium on jäänud oma väite juurde, et elektriarve ei suurene rohkem kui 20%. Ja õigus on mõlemal.

Hind kujuneb börsil

Elektrituru täielik avanemine 1. jaanuarist 2013 tähendab seda, et kui praegu ostavad suured elektritarbijad (tarbimine aastas vähemalt 2 GWh) juba kaks ja pool aastat elektrit vabal turul kujunevate hindadega, ent väike- ja kodutarbijad ostavad elektrit riigi poolt reguleeritud hindadega, siis aasta algusest hakkavad eranditult kõik maksma elektrienergia eest sellist hinda, nagu see turu tingimustes kujuneb.

Vabaturu hind kujuneb elektribörsil. See börs, mis meie jaoks elektrienergia hinna kujundab, on NordPool Spot (NPS) Eesti hinnapiirkond.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 625 korda, sh täna 1)