Üle mitme aasta on Sõrve linnujaamas asutud rändlinde rõngastama. Paraku on linnuvaatlejad leidnud suvise söögikohana tegutseva Paargu suurte klaasakende alt mitmeid surnud linde.
Sõrve linnujaama juhataja Mati Martinsoni jaoks on tegemist iga-aastase probleemiga. Sügisrände jooksul hukkub taevast peegeldavate
klaasakende tõttu kuni 20 lindu. Elu kaotanud lindude arv võib tegelikult olla veel tunduvalt suurem, sest Martinson on märganud, et rebastel on see kohe teada, kui neile Paargus toidulaud on kaetud. Veel on linnujaama juhataja tundnud kinnipüütud noorlindudel peas mõlke ning sellised linnud kaua ei ela.
Probleem ongi peamiselt väikeste lindudega nagu tihased ja pöialpoisid. Nemad lendavad madalal ja suures parves. Kui ilmad on ilusad, lõpeb ränne paari nädalaga. Halbade ilmade korral jäävad linnud Sääre tippu paigale ja ohvreid on rohkem.
Linnuvaatleja Mati Martinson ütles, et varem oli lindude rändel takistuseks ka Sõrve tuletorni plinkiv tuli, aga 2000. aastate alguses vahetati see kümme korda nõrgema vastu välja. Pärast seda ta tuletorni alt surnud linde leidnud ei ole. Varsti valmiva külastuskeskuse aknad on aga nii väikeste ruutudega, et need linde ei ohusta.
Martinson teab, et mujal Euroopas pannakse suurtele klaasakendele röövlindude kujutised, mis väiksemaid linde heidutavad. “Meie oludes piisaks akendele riputatud värvilistest riideribadest,” arvas linnuvaatleja. “Söögikoht on ju nagunii kinni.”
Eile tuli minu tütretütar just sealt ja pisarais rääkis sama lugu.<Olime mõlemad väga kurvad.Akendele ribikardinad oleks ka abiks.
Selline vaatepilt oli eile:
http://tarsiger.com/paivakirja/kuvat.php?pvm=2012-10-03&asema=sorve
Vaadake, mis toimub elektrituulikute all. Seal paistab rebastel kõvasti toimetamist olevat.
katted peaksid kindlasti akendel ees olema, läbipaistev valgus on põhjuseks lind näeb et siit saab läbi ja põmm…
Kas omanikuga oled rääkinud Mati???
Ka Kilpjalgade kopteritiivikud tapavad hulgaliselt linde.
Neile antakse taevaisa poolt andeks, sest Liiri ja Lõõri loevad kadakapõõsas issameie palve ära ja asi ants. Aamen!!
Imestama paneb ikkagi elektrituulikute paigutamine lindude rändeteedele ja lähedale. Lisaks vastikule mürale olen ise ka seal kohanud kümneid surnud linde.
Mitte ainult aknaklaasid pole lindudele ohtlikud. Ka elektripostid, sillapostid, mobiilipostid, tööstushooned, kultuurihooned, eluhooned…
Lõpetagem inimtegevus ja laskem lindudel elada. Et lõpuks saaks öelda – rohelised võitsid.
nojah ja sillast ärge unistagegi