On uskumatu, kui kannatlikud inimesed elavad Kuressaare linnas. Vaevalt nõustuksid Viimsi elanikud sellega, et kümme aastat järjest muutuks nende eramaja õu valesti ehitatud kanalisatsioonisüsteemi tõttu iga tugevama vihmaga lainetavaks veteväljaks.
Või on kuressaarlaste puhul tegemist põliste linnakodanike alateadvuses säilinud geneetilise mäluga. Viitab ju tänavanimi Väike-Sadama sellele, et aastasadu tagasi loksusid siin sadamakai ääres suured purjelaevad.
Ilmselt oleks ses piirkonnas kannatatud üleujutusi veel aastaid kui loodusjõudude poolt peale surutud paratamatust, kui mitte selle aasta augustis poleks veetase Salme Saagpaku köögis tõusnud lausa 40 sentimeetrini.
Kange proua võttis naabrid kokku ja lähetas linnavalitsusele kirjaliku järelepärimise, sest suulistest lubadustest probleem lahendada pole tulvavee vastu abi olnud.
Omapäraselt suhtus küsimusse kindlustusfirma, kes hüvitise maksmise asemel lõpetas kliendiga lepingu. Aga Kuressaare linnavalitsuse sõnum oma linna kodanikele on, et oleme probleemist küll teadlikud, aga lahendust alles otsitakse.
See toob vägisi keelele küsimuse: kas linnavalitsuse ametnikele jõuab üldse kohale, kelle jaoks ja milleks nad palgale võetud on?
Kahekümnenda sajandi esimeseks pooleks oli Kuressaare linnas neli sadevete äravoolukraavi Üks Kevade tänava piirkonnast piki Kraavi tänavat Weise heinamaa kõrvalt Punase kivi lahe tippu. Teine piki Uut tävavat vallikraavi. Kolmas Kahu veski tagant Põduste jõkke. Neljas ja tegelikult kõige vanem sai alguse kuskilt Garnisoni tänava kandist ning kulges Tiigi, Tolli ja Veski tänava kaudu Tori abajasse. Suurem osa neist kraavidest toimis üllatavalt hästi isegi veel 1980. aastatel. Loetletuist neljas lakkast toimimast pärast Meri spaa hotelli valmimist ning sellele veel Rüütli spaa lisandumist, kuna kraavi merepoolne ots täideti. Tegu pole seega mitte niivõrd valesti ehitatud äravoolusüsteemiga kuivõrd olemasoleva ummistamisega.
Las siis Prits kaevab selle kraaviotsa uuesti lahti, keegi peab ju ometi selle jama eest ka vastutama.
Ma ka mäletan, et Väike-Sadama tänaval voolas kõnniteeplaatide all vesi ja ainult väga suure vihma ajal ajas see n.ö. jõgi üle kallaste, kuid seda ainult Veski ja Väike-Sadama ristil ja mitte kunagi nii, et kusagil õuedes uputanud oleks. Kusjuures selles jamas ei olegi süüdi Prits, vaid taas jõuame otsaga Linnavalitsusse, kus omal ajal anti nendele Spa-de projektidele kooskõlastused……
Taas tekib küsimus linnaametnike pädevuse kohta. Kaua ometi võib selline tuulestviidud mentaliteet seal kesta. Istuvad seal tädid ja onud oma tagumikke laiaks, ega vastuta millegi eest.