SÜG-is tähistati põhiseaduse aastapäeva

SÜG-is tähistati põhiseaduse aastapäeva

EEVA MÄGI: Alustas kooliteed Kuressaares 1994. aastal. 2010. aastal omandas ta bakalaureusekraadi Tartu ülikooli õigusteaduskonnas, 2011. aastal magistrikraadi (cum laude) Maastrichti ülikoolis Hollandis. Foto: Sander Ilvest

Üleeile tutvustasid paljud õigusteadlased koolides üle Eesti meie vabariigi põhiseadust, mille vastuvõtmisest möödus tänavu suvel 20 aastat. Saaremaa ühisgümnaasiumi õpilastele rääkisid Eesti tähtsaimast seadusest SÜG-i vilistlasest vandeadvokaat Maria Mägi ja advokaat Eeva Mägi.

“Selleks, et rahvas saaks õigust luua, peab ta õigusest aru saama,” ütles vandeadvokaat Maria Mägi, küsides
auditooriumilt, kas nemad saavad kõigest aru.

Kuigi noored arvasid, et saavad, tõdes vandeadvokaat, et seaduste tekstid on siiski liiga keerulised ning nii siin- kui sealpool piiri mõeldakse, kuidas neid lihtsamaks teha.

Mägi sõnul on iseseisva riigi põhiväärtused lühikese ajaga muutunud meie jaoks sedavõrd iseenesest mõistetavateks, et me neid igapäevaselt ei teadvustagi. “Nüüd on hea võimalus olulisimate väärtuste üle üheskoos mõtiskleda,” sõnas Maria Mägi, kes õppis Kingissepa I Keskkooli saastatel 1976–1979.

Samal ajal tutvustas üheksandate klasside õpilastele põhiseadust Maria Mägi tütar Eeva Mägi, kes ise küll SÜG-i vilistlane ei ole, kuid tuli vilistlasest emale appi.

“Kui te kedagi alandate või solvate, siis te rikute põhiseadust,” rääkis Eeva Mägi hiirvaikselt kuulavatele üheksandikele, lisades, et sama käib ka internetis postitatu kohta.

Lõpetuseks rääkis Eeva Mägi haridusest ja tõi näite ajast, mil ta ise Aafrikas oli. Tema juurde tulid seal lapsed, kes ei küsinud kommi, vaid hoopis pliiatsit, paberit või raamatut, et nad saaksid õppida. “Haridus ei ole kohustus, vaid võimalus,” rõhutas Eeva Mägi, lisades, et võimalusest saab kõige paremini aru siis, kui seda ei ole.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 392 korda, sh täna 1)