Kuressaare suurarendus on uuesti joone peal (6)

Kuressaare suurarendus on uuesti joone peal

ILUS PIIRKOND: Fotol vasakul asuv ala võib tulevikus kujuneda Kuressaare üheks kaunimaks linnaosaks. Foto: Raul Vinni

Juba kaheksa aastat on vähem või rohkem kõne all olnud Kuressaare linna servas asuva kauni mereäärse piirkonna arendus. Neljapäeval kinnitas Kuressaare linnavolikogu Lootsi tänava piirkonna detailplaneeringu.

Kuressaare linnavolikogu istungil tehti eelmisel neljapäeval omamoodi ajalugu. Vaevalt on keegi kinnisvaraarendajatest varem oma detailplaneeringu saateks koostanud animatsiooni, kuidas ühes või teises piirkonnas areng toimuma hakkab.

Multifilmis, mida linnavolinikud huviga vaatasid, näidati, kuidas töötavad kopad, valmib ilus promenaad ja kerkivad majad. Volinikud andsid ilusale unistusele ühehäälselt rohelise tule.

Oluline linna siluetis

Detailplaneering käib Lootsi 23, 25 ja 27 kinnistu kohta ehk hõlmab piirkonda, mis jääb Tori ja Põduste jõe suudme ning mere vahele. Praegu paikneb selles piirkonnas vaid nõukogudeaegne hoonetekompleks, kus tegutsevad mõned ettevõtted. Neid hooneid detailplaneering ei puuduta.

“Planeeritav maa-ala on ühenduslüliks ida pool asuva Kuressaare puhkeala, lääne pool asuva Loode tammiku ning põhja pool kavandatava jõeäärse puhkeala ja gol-fiväljaku vahel,” seisab detailplaneeringus. Alal on ka oluline tähtsus linna silueti kujunemise seisukohalt.

Piirkonda on ette nähtud üksikelamute, korter- ja ridaelamute krundid. Samuti äri- ja puhkeotstarbelised alad. Rajada tuleb ka kaldakindlustus ning üleujutuste vältimiseks tõsta maapinda 1,7 kuni 2 meetrit.

Detailplaneeringus on ka märge, et arendaja kohustub välja ehitama taristu (tänavad, valgustus jms) ja selle linnale tasuta üle andma. Seda linnapoolse põhjendusega, et Kuressaarel lihtsalt puudub raha selliste tööde tegemiseks.
Kinnistute omanik Tõnis Mäerand ütles Saarte Häälele, et protsess on kestnud juba 8 aastat ning ka nüüd ei hakka midagi väga kiiresti valmis saama.

“Kuna tegemist on mahuka ja soliidse arendusprojektiga, siis kinnisvaraturu aktiveerumisel võib kogu ala väljaehitamine võtta aega umbes sama kaua, halvemal juhul enamgi,” märkis Mäerand.

Tema sõnul on tegemist väga atraktiivse alaga Kuressaares ning see ongi mootor, mis paneb unistama, visioone seadma, arvestama ja investeerima.

“Looduslikult kaunis koht, avar merevaade ja huvitavad võimalused on eeldused, mis lubavad sellest piirkonnast tulevikus kujundada kompaktse inimsõbraliku ja hinnalise elukeskkonna,” loetleb Mäerand piirkonna plusse.
“Märkimisväärselt ilus tuleb Põduste jõe kaldale planeeritud eramute ja ridaelamute tsoon ning mereäärne rannapromenaad Tori jõe suudmest Põduste jõe suudmeni.”

Millise aja jooksul midagi kerkima võiks hakata, Mäerand lubama ei hakanud. Kõigepealt tuleb teha eeltööd: “Mõõdistada ja ala kruntideks jagada, käia läbi aeganõudev projekteerimistöö, planeerida ala, rajada kaldakindlustused, ehitada taristu, korraldada arhitektuurikonkursid, jälle projekteerida ja alles siis saab hakata ehitamisest rääkima.”

Mäerand lisas, et tulevikus peaks sellesse piirkonda kerkima ka moodne kaubanduskeskus.

Julged plaanid

Kuressaare linnaarhitekt Hannes Koppel ütles Saarte Häälele, et Lootsi planeering on Kuressaare mastaape arvestades väga julge.

“Kui kõrvutada buumi ajal alustatud planeeringuid, eelistan seda kõikidele põlluküla planeeringutele. Olgu selle ajalise mõõtme ja etapilisusega, kuidas on, tegu on terve linnaosaga ja asukoha potentsiaalile tuginedes on sel suured eeldused kujuneda äärmiselt isikupäraseks linnaosaks,” rääkis Koppel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 729 korda, sh täna 1)