Mereväe kadetikorpuse kasvandikud

Mereväe kadetikorpuse kasvandikud

KAALI MÕIS 1920. AASTAIL: Otto Friedrich von Moeller lasi mõisa peahoone oma armastatu auks suursuguseks ehitada. Foto: erakogu

Hiljuti tähistati Kuressaares maalikunstnik Otto Friedrich von Moelleri 200. sünniaastapäeva. Nii kunstnik kui ka tema isa, admiral Berend Otto von Moeller, on õppinud Peterburis mereväe kadetikorpuses. Kuulsa kunstniku isa oli Tsaari-Venemaal ka mereminister ja senaator.

Teatavasti säilitas Vene tsaar Peeter Suur seejärel, kui ta oli vallutanud ja liitnud Eestimaa ja Liivimaa kubermangu Vene riigi külge, siinsele baltisaksa aadlile nende varasemad eriõigused. Vastutasuks kohustusid aadlikud olema lojaalsed Vene riigile ja teenima aadlikele ettenähtud ametites, sealhulgas ohvitseridena sõjaväes ja laevastikus. Seetõttu leiame ka paljusid Saaremaa rüütelkonna esindajaid 18.–19. sajandil õppimas mereväe kadetikorpuses ning teenimas laevadel ja admiraliteedis.

Tavakohaselt said nad juba esimestel õpinguaastatel venepärased nimed. Näiteks Fabian Gottlieb Bellingshausen (1778–1852) muutus Faddei Faddejevitšiks ja tänavu 200. sünniaastapäeva tähistamise osaliseks saanud, nooruses mereväe kadetikorpuse lõpetanud kunstnik Otto Friedrich von Moeller (1812–1874) muutus Fjodor Antonovitšiks.
Moeller ei sündinud Saaremaal, vaid Kroonlinna kindluse müüride varjus, kui Napoleon Bonaparte püüdis Moskvat vallutada. Tema isa, admiral Berend Otto von Moeller (1764–1848), kes pärines Saaremaa aadlisuguvõsast, sai mereväe kadetikorpuses nimeks Anton Vassiljevitš.

Vaatamata venekeelsele koolitusele ja riigitruudust nõudvale töökeskkonnale nad ei venestunud ja pidasid omavahelist kirjavahetust saksa keeles.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 315 korda, sh täna 1)