Haigla hakkab streikima (12)

Haigla hakkab streikima

VIKTOR SARAPUU: Paistab, et streik ikka tuleb. Foto: Sander Ilvest

Kuressaare haigla ühineb esmaspäeval algava tervishoiutöötajate streigiga 8. oktoobril, jättes ära kõik plaanilised ambulatoorsed vastuvõtud.

Saaremaa arstide seltsi esimehe Toomas Tuulingu sõnul jäävad Kuressaare haiglas 8. oktoobrist ära kõik plaanilised ambulatoorsed vastuvõtud, kuid patsiente, kel on selleks ajaks kinni pandud vastuvõtuaeg, enne siiski teavitatakse.

Vältimatu abi on tagatud

Tavapäraselt töötavad kiirabi, erakorralise meditsiini osakond, samuti saavad oma ravi haiged statsionaaris ja tehakse vajalikke operatsioone. Ravita ei jäeta ka kuni 18-aastasi lapsi ja noori ning rasedaid.

“Andku jumal, et seda streiki ei tuleks, aga paistab, et nüüd see ikka tuleb,” ütles SA Kuressaare Haigla juhatuse esimees Viktor Sarapuu. Haigla juht tunnistas, et kuigi üldine tegevuskava streigi ajaks on haiglal olemas, pole siiski veel täpselt teada, mida streik töökorralduses kaasa toob.

Küsimusele, mis saab nendest patsientidest, kes streigi tõttu arsti vastuvõtule ei pääse, vastas Sarapuu: “Ju nad saavad siis vastava eriala arsti vastuvõtule pärast streiki.”

Streigiga ühineb kogu arstkond

Toomas Tuulingu sõnul on streigiga soostunud ühinema kogu Kuressaare haigla arstkond. Nõudmised on samad, mida streigikomitee on eelnevalt üles lugenud.

“Muret teeb see, et puudub järjepidevus,” lausus Tuuling. “Kui nii edasi läheb, pole meil varsti enam neid, kes siin arstitööd teevad.”

Tuuling lisas, et juba praegu kukub suurel osal Kuressaare haigla tohtritest kohe-kohe pensioniiga, üsna mitu on aga juba pensionieas.

“Mina olen Kuressaare haiglas töötanud 15 aastat ja pärast mind on siia tulnud vaid kaks noort arsti. See on ju alarmeeriv olukord!” sõnas Tuuling.

Eilsel kohtumisel tegi Eesti haiglate liit streikijatele pakkumise, mille kohaselt uuest aastast lisakoormust juurde ei tuleks ning kõigi tervishoiutöötajate palk tõuseks 6,6 protsenti.

Arstide liit kohtumisel seda pakkumist vastu ei võtnud, põhjendades, et neil puuduvad selleks vastavad volitused.

Perearstid töötavad tasustatud mahus

Eesti arstide liidu streiki toetavate perearstide töö ei katke, küll aga toimub patsientide vastuvõtt mahus, mille eest haigekassa perearstide tööd tasustab.

“1. oktoobrist on perearsti vastuvõtt neli tundi päevas ja pereõe vastuvõtt kolm tundi päevas. Telefoni võetakse vastu hommikupoolsel ajal,” rääkis Kuressaare perearstikeskuses töötav arst Mari Soots. “Kui toimub õe iseseisev vastuvõtt, siis ei ole tal võimalik telefonile vastata.”

Sootsi sõnul teenindavad perearstid esmajärjekorras ägeda haigusega inimesi, lapsi, rasedaid ja vähidiagnoosiga patsiente.

Krooniliste haigustega patsiendid saavad ravimiretsepte tellida telefoni teel. Krooniliste haigete plaanilist vastuvõttu aga ei toimu.

Aili Kokk, Monika Puutsa

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 429 korda, sh täna 1)