Unikaalne Vilsandi Energiamaja on valmis (15)

Unikaalne Vilsandi Energiamaja on valmis Laupäeval avatakse Vilsandil pidulikult tuletorni teenijate elamu-vahimaja – renoveeritud atraktiivne ja innovatiivne hoone, mis nüüd kannab nime Vilsandi Energiamaja ja on suure tõenäosusega ainulaadne kogu Euroopa Liidus.

“Esialgse kava järgi oli plaanis maja valmis saada 2012. aasta mihklipäevaks ja nii see ka õnnestus,” lausus projekti juhtinud Inotex Grupp OÜ juhataja Monika Salu. Ta lisas, et nagu vana maja renoveerimisel ikka, oli kogu protsess täis üllatusi – mõni osa oli oodatust halvemini säilinud, mõni jälle paremini.

Tulemusega rahul

“Nõudlik projekt restaureerida ja renoveerida maja energiatõhusaks kohustas pidevaks jälgimiseks, analüüsiks ja (ümber) planeerimiseks. Tänu tõhusale ja kompetentsele tööle said ebameeldivad ootamatused ja üllatused ennetatud,” rääkis Salu. “Alati saab paremini, kuid arvestades väikesaarel ehitamise keerukust ja lisakulusid, olen tulemusega rahul,” kinnitas ta.

Salu rõhutas, et küsimus ei ole kunagi olnud mitte niivõrd millegi renoveerimises, kui soovis Vilsandi tuletorni teenijate elamu-vahimaja uuele elule aidata. “Kuna olen juba hulk aastaid tegelenud nii kodu- kui ka välismaal energiatõhususe ning energiatõhusa elukeskkonna ja ehituse valdkonnaga, siis oli loomulik ühendada selle maja puhul restaureerimine ja energiatõhusaks renoveerimine,” selgitas ta.

Avatakse raamatukogu

Hoones toimuvad ekskursioonid, mille käigus selgitatakse energiatõhusa renoveerimise põhimõtteid, tutvustatakse maja ja selle ajalugu. Juba järgmisel aastal loodetakse hoones avada ka Vilsandi raamatukogu.

“See oleks mõneski mõttes n-ö taasavamine, sest enne hoone varemetesse vajumist tegutses siin Vilsandi seltsi raamatukogu. Seltsi enam pole, kuid raamatukogu peaaegu kustunud söed puhume lõkkele,” rääkis Monika Salu.

Eriliseks teeb maja Salu sõnul see, et muinsuskaitsealuseid hooneid tema teada seni energiatõhusaks ja alternatiivenergiaid kasutavaks renoveeritud ei ole.

Looduslikud materjalid

Majas on rakendatud Eestis veel vähetuntud vesi-seinakütet. Hoones leiab tarbeveena kasutamist ka vihmavesi.
Restaureeritud välimistele akendele on lisatud termokatkestusega puitraamiga kolmekordsed aknad. Maja kordategemisel, ka selle siseviimistluses on kasutatud ainult looduslikke materjale, sh savikrohvi, kaseiinvärvi jpm.

Laupäeval tähistatakse maja avamist mihklipäevakontserdiga, mis on mõeldud nii projekti suurematele partneritele kui ka saarerahvale. Kavas on maja ajalugu arvestades – tsaariaegne kroonuhoone – vene romansid.

 

Vilsandi Energiamaja

• Ateljee mahutab kuni 75 kuulajat. 

• Renoveerimistööd algasid künnipäeval 2011.

• Restaureerimisprojekti koostas Arc Projekt OÜ, ehituse peatöövõtja oli Hausers Grupp OÜ.

• Hoone valmimist rahastati PRIA vahendusel osaliselt Euroopa Liidu struktuurifondist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 507 korda, sh täna 1)