Valjala tööpada pidas juubelit

Valjala tööpada pidas juubelit

10 AASTAT TÖÖPADA: Kuus aastat Valjala Tööpada juhtinud Malle Raamat pakub pidupäevatorti vallasekretärile Saima Varvasele ja vallavolikogu esimehele Liilia Eensaarele. Vasakul Valjala koolidirektor Aive Mõistlik. Foto: Ivika Laanet

Eile täitus Valjala tööpajal tegutsemise kümnes aasta. Selleks puhuks oli kaetud uhke pidulaud ning kutsutud külalised.

“Mul oli heameel siia tulla, kuna suure eeltöö oli Tiina Kaup (endine juhataja – toim) ära teinud,” rääkis kuus aastat Valjala tööpada enda sõnul n-ö podistanud juhataja Malle Raamat.

Nende aastate jooksul on Malle Raamat läbi viinud 12 projekti, mis on kestnud kolm-neli kuud ning neis on osalenud umbes 20 pikaajalist töötut. Tööpajal on olnud väga hea koostöö kooli ja lasteaiaga: “Usun, et neile meeldis seda maja külastada ja tuua vaheldust tavalistele koolitundidele.”

Ka kohalikega on korraldatud igasuguseid üritusi ja kursusi, puutööst kuni nipsasjakeste valmistamiseni. “Loodame, et puder niipea põhja ei kõrbe ja saame pidada ka järgmisi juubeleid,” tähendas Raamat.

Tööpaja avamisest peale esimesed neli aastat seda maja juhtinud Tiina Kaup meenutas algusaegu sõnades, et kõige raskem oligi see, et täht, mille poole minna, oli udune. Ta oli küll Soomes Pirkkalas käinud vaatamas sealset asutust, mille eeskujul samalaadne Valjalga rajati, kuid too asutus oli nii kaugele arenenud ja see poleks Valjala valla piirides ilmselt teostatav olnud. “Mina rõhusin käsitöö peale rohkem kui töötuse peale,” jutustas Tiina Kaup, kes ostiski alguses kokku kangastelgi, mis kohaliku käsitöömeistri Alma Heinsalu abi ja nõuga said üles pandud.

“Inimesed tulid kaasa, see oli uus ja huvitav ning kangakudumine läks vallas niimoodi moodi, et olid isegi pikad järjekorrad,” meenutas Kaup, kellele see populaarsus ja huvi andis jõudu edasi tegutsemiseks ja ta tundis, et asi läheb õiget rada. “Ainus, mida välistasin, oli töö meestega,” tõi Kaup välja oma töölolemise aja eripära.

Nii Tiina Kauba kui ka Malle Raamatu tänusõnad kuulusid nüüdsele maavanemale, endisele vallavanemale, Kaido Kaasikule.

“Tuge oli vaja, sest see täht oli kogu aeg udune, ja ega ta minu jaoks säravaks muutunudki, sest ma ei teadnud, kuhu ma pean välja jõudma. See oli nagu katse-eksituse meetod,” tõdes Kaup. “Minu aja kõige suurem töörõõm oli see, et kõik, kes siin käisid, läksid tööle. Siis, sel ajal oli see võimalik, täna ei ole,” sõnas Kaup.

Valjala vallavolikogu esimees Liilia Eensaar toonitas, et tööpajas käivad need, kes tahavad teha käsitööd ja tulemus on olnud läbi aastate väga hea.

Eensaar ütles, et on teinud meestega koostööd 30 aastat. “Ja ma ütleks, et see on tunduvalt lihtsam kui naistega,” kõneles Eensaar, soovides, et see maja täidaks oma funktsiooni edasi. “Malle on suutnud mõlemad, nii mehed kui naised tööle panna ja see on väga tore,” kinnitas volikogu esimees.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 549 korda, sh täna 1)