Saarlased taotlevad toetust vanade põllumajandusehitiste lammutamiseks

Saarlased taotlevad toetust vanade põllumajandusehitiste lammutamiseks

LAUDAHOONE: MTÜ Pärsama Lastelaager taotleb 16 100 euro suurust toetussummat lagunenud põllumajandusliku hoone lammutamiseks Pärsamal. Foto: Sander Ilvest

Saarlased esitasid Keskkonnainvesteeringute keskuse (KIK) keskkonnaprogrammi 2012. aasta teise taotlusvooru kolm toetusetaotlust vanade põllumajandushoonete lammutamiseks.

Leisi vallas tegutseva OÜ Pärna Farmid omanik Kennar Lõhmus rääkis, et nemad taotlevad KIK-ist 13 000 eurot, et lammutada vana Lõpi veisefarm. Aastakümneid tagasi sadakonnale veisele ehitatud lauda katus on nüüdseks sisse kukkunud.

Ühistu, kelle käest Lõhmus lauda ostis, viivitas müügiga, mistõttu hoone seisukord halvenes ning kadus võimalus seda taastada. “Müüa pakuti siis, kui hoone oli juba täiesti sisse kukkunud,” rääkis Lõhmus, kelle sõnul ostsid nad lauda pigem “kaasavaraks” saadud heinaküüni tõttu.

Ehkki laut asub Lõpi külas külavahetee ääres, liigub sealkandis üldiselt vähe rahvast ning räsitud põllumajandushoone jääb silma põhiliselt OÜ Pärna Farmid oma töötajatele ja kümmekonnale külaelanikule, kes sellest mööda sõidavad.

Nagu mitmel pool mujal vallas, tegi Leisi vallavalitsus ka Lõpi lauda ehitusliku seisukorra kohta ettekirjutuse. “Vald hakkas peale käima, et laut tuleb ära lammutada, pidi olema varisemisohtlik ja mis iganes,” rääkis Lõhmus. “Eelmisel aastal läksid nad korra päris kurjaks, aga siis me vestlesime nendega ja nad said aru, et 20 000 eurot lammutamise sisse panna pole just väga odav lõbu,” lisas põllumees, kes seejärel hakkas uurima võimalikke toetusmeetmeid, et saada hoone lammutamiseks pisutki tuge.

Risustab asula ilmet

Osaühing S.E.G.U. küsib 19 700 eurot toetust lagunenud teraviljakuivati likvideerimiseks Mustjala keskuses. OÜ S.E.G.U. juhatuse liige Sven Sevastjanov rääkis, et keset suuri elumaju asuv vana kuivati on kasutamiskõlbmatu ja risustab asula ilmet. Vähemalt kümmekond aastat tühjana seisnud kuivatit on väisanud metallikratid ja hoones ei hoita enam isegi vana kola mitte. “Seal on reaalne oht, et mõni teismeline või laps ronib sinna üles konstruktsioonide otsa ja seal on võimalik päris kõrgelt kukkuda,” osutas Sevastjanov kõrge hoone võimalikele ohtudele.

Valla käest ostetud viljakuivatit pole OÜ S.E.G.U. kavatsenud kunagi kuivatina kasutada, küll aga pakub kuivatialune maa edaspidi muid võimalusi samas kohas ettevõtlusega tegeleda.

Sel suvel laste ja noorte vabaaja sisustamise eesmärgiga loodud MTÜ Pärsama Lastelaager taotleb 16 100 euro suurust toetussummat lagunenud põllumajandusliku hoone lammutamiseks Pärsamal Töökoja kinnistul.
MTÜ Pärsama Lastelaager juhatuse liige Mal-Brit Pärnpuu rääkis, et vana maja on kasutusest välja langenud ja vallavalitsus tegi ettekirjutuse, et hoone tuleb lammutada.

Vana ehitis asub krundil pindalaga 2500 m2, lammutamisele kuuluval hoonel, kuhu on kokku toodud kõikvõimalikku kola, on ehitusalust pinda 1000 m2.

Pärast hoone lammutamist kavatseb MTÜ tegutseda selle nimel, et luua vabaneval alal võimalused oma põhikirjaliste eesmärkide täitmiseks ehk siis lastelaagrite korraldamiseks.

KIKi keskkonnaprogrammi selle aasta esimeses taotlusvoorus sai Saare maakond toetust 113 017 eurot kolme tondilossi lammutamiseks. Suurima toetussumma, 56 500 eurot sai Metron Investi projekt “OÜ Seanina endise kalatööstuse ehitiste lammutamine”. Raha sai ka Kuressaare linnavalitsuse projekt “Militaarehitiste likvideerimine Kuressaare linnas Paju ja Ravila tänava vaheliselt maa-alalt” (38 517 eurot) ja OÜ LMK projekt “Lagunenud militaarehitiste likvideerimine Kallemäe sõjaväeosa territooriumilt” (18 000 eurot).

KIKi nõukogu toetas keskkonnaprogrammi tänavuse esimese taotlusvooru raames 16 tondilosside lammutamise projekti kokku 925 705 euroga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 716 korda, sh täna 1)