Lümanda vald lahkub SOList (20)

Lümanda vald lahkub SOList

JÄI ÜKSINDA: Kuigi vallavolinik Tarmo Pikner (esiplaanil) tegi ettepaneku Saaremaa omavalitsuste liidust mitte välja astuda, vaid üritada organisatsiooni seestpoolt muuta, jäi ta selgesse vähemusse. Volikogu esimehe Mart Maastiku sõnul on SOLi näol tegemist vabatahtliku ühendusega, millest Lümanda vald soovibki vabatahtlikult välja astuda. Foto: Sander Ilvest

Eile toimunud Lümanda vallavolikogu istungil otsustas Lümanda vald lahkuda 1. jaanuarist Saaremaa omavalitsuste liidust (SOL).

Volikogu esimehe Mart Maastiku sõnul tegi vald pool aastat tagasi oma ettepanekud SOLi töö ümberkorraldamiseks. Et mingeid muutusi pole toimunud, pandi eilse volikogu päevakorda punkt
SOList välja astumise kohta.

Maastiku sõnul on 2000 euro suurune aastamaks suur raha. “Seda saaks kasutada näiteks lasteaia juhatajale palga maksmiseks,” tõdes volikogu esimees.

Lümanda kultuurimaja juhataja Ulvi Põld rääkis, et SOL on küll toetanud maakondlikke kultuuriüritusi rahaliselt, aga sisuliselt on tegemist siiski omavalitsuste rahaga, mis tuleb vallaeelarvest.

Alati võib uuesti liituda

Mart Maastik selgitas, et alati jääb võimalus uuesti SOLi liikmeks astuda, kui olukord muutub. Praegusel kujul asi aga ei toimi. Maastik avaldas veel arvamust, et SOL kui vabatahtlik organisatsioon ei peaks jagama laiali riigi raha, nagu ta praegu teeb.

Selle peale tegi volinik Tarmo Pikner ettepaneku pöörduda regionaalministri poole ettepanekuga korraldada omavalitsusliitude töö ümber. Tema arvates võiks liitude puhul tegemist olla riigi käepikendustega maakondades, mille lõppeesmärk oleks haldusreformi läbiviimine.

Kuna Pikner ei osanud oma ettepanekut kohe sõnastada, kohustati teda järgmiseks volikogu istungiks koostama konkreetne pöördumise tekst.
Hääletusel selgus, et SOList väljaastumise poolt oli kuus volikogu liiget. Tarmo Pikner jäi erapooletuks.
Kuressaare lahkumist toetatakse

Järgmisel Kuressaare linnavolikogu istungil hääletamisele tulev Saaremaa omavalitsuste liidust lahkumise eelnõu on linnavolikogu komisjonides leidnud üldjuhul toetavaid sõnavõtte.
Hariduskomisjonis paluti linnavalitsuselt küll veel täpsustavaid numbreid ning täpsemat selgitust volikogus. Siiski andis komisjon eelnõule oma pooldava seisukoha.

Rahanduskomisjonis jäid kõlama SOLi suhtes peamiselt negatiivsed seisukohad. “Maakonna arengu otsustamine on küll SOLis, kuid organisatsioon on liialt poliitiline ja ei ole vastututustundlik,” ütles komisjoni liige Laine Tarvis. Piret Pihel lisas, et suurem osa SOLi eelarvest läheb organisatsiooni ülalpidamiseks, ühistegevuste osakaal on väike. Ka see komisjon andis eelnõule oma poolehoiu.

Kodanikukomisjoni protokolli on märgitud kaks vastandlikku seisukohta. Komisjoni liige Jaan Lember ütles, et tema on SOLiga seotud olnud aastast 1993. “Tänast SOLi ei saa tolleaegsega üldse võrrelda. Täna täidab SOLi ülesandeid Saarte Koostöökogu. SOLi praegune juhtkond ei ole midagi teinud.”

Rettau liidus jätkamise poolt

Samas on kodanikukomisjoni liige ja linna teenetemärgi omanik Enn Rettau Lembri seisukohale vastupidisel arvamusel. Tema sõnul on SOLil siiski suur mõjuvõim. Näiteks tõi ta kasvõi praegu aktuaalse praamipiletite hinna teema, kus linn ei saa midagi suurt ära teha, küll saaks seda SOL. “Minu arvates on vale seisukoht, et linn kui kõige tugevam liige astub SOList välja,” sedastas Rettau.

Kuressaare linna omavalitsus tahab SOList välja astuda, kuna leiab, et SOLi tegevus ei ole linna arengule märkimisväärselt mõjunud. Kuressaare kuulub SOLi aastast 1993.

Väljaastumise üle hääletab linnavolikogu järgmisel neljapäeval. Varem on Saaremaa omavalitsuste liidust lahkunud Kaarma vald.

Tõnu Veldre, Raul Vinni

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 409 korda, sh täna 1)