Valjala leerimaja vahetab omanikku (3)

90. aastatel noorte kristlaste seas populaarne suve veetmise koht Valjala leerimaja Laimjala vallas on leidmas uut omanikku. Vahepeal varjusurmas olnud keskust on omandamas Saaremaalt pärit filmitegija Mikk Rand.

Valjala koguduse õpetaja Hannes Nelise sõnul ajendas neid leerimaja müüma selle kaugus koguduse koduks olevast Valjala kirikust. Tegemist ei ole põlise kirikuvaraga. Aastaid tagasi, kui kiriku juures käis koos palju noori, tundus olevat hea mõte soetada eraldi maja, kus korraldada leerilaagreid ja muid ühisüritusi.

Kahjuks on koguduses noori aasta-aastalt vähemaks jäänud. Samuti on raskemaks muutunud transpordi korraldamine suurelt teelt leerimajani, mis asub hoopis teise valla territooriumil. Nelise sõnul tuli viimastel aastatel külalistel, seljakott seljas, ligi kolm kilomeetrit Laimjalast leerimajani jalgsi astuda.

Samuti karmistusid nõuded laagripaikadele. Leerimaja nendega vastavusse viimine oleks kogudusele üle jõu käinud. Viimaseks piisaks sai 2010. aasta lumerohke talv, mil lumi peahoone katuse sisse vajutas.

Koguduse õpetaja Nelis on aga optimistlik. Kui juriidilised toimingud tehtud saavad, omandab leerimaja Mikk Rand, kes on saarlastele tuntud kui üks Kinobussi maaletoojatest. Nelis usub, et Saaremaa juurtega lasterohke pere isa suudab majale anda uue elu. Esmalt tuleb leerimaja juurde koguduse maast mõõta kaks hektarit, mis võtab aega.

Mikk Rand ütles, et kuna tal on Saaremaa juured, tahaks ta ennast just Saaremaal uuesti sisse seada. Mis Kinobussi tegemistesse puutub, siis need on asjad, mida Ranna sõnul saab korraldada kas Tallinnast või Saaremaalt. “Nagunii töötame me üle Eesti,” lisab ta.

Müügist saadud raha eest kavatseb kogudus korrastada endale kuuluvad hooned Valjala kiriku vastas. “Kindlasti tuleb sinna väike kohvik ja kahe maja vahele terrass, kus korraldada kontserte,” lubab Nelis.
Tehingu maksumusest osapooled rääkida ei soovinud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 442 korda, sh täna 1)