Valjala lasteaialapsed saavad taluga sõbraks (4)

Valjala lasteaialapsed saavad taluga sõbraks

MAITSE ISE ÄRA: Koplimäe talu peremees Olev Müür pakub Valjala lasteaia kolmanda rühma poisile Hanno Kullile proovida, kuidas maitseb tatar. Foto: Ivika Laanet

Eile alustasid Valjala lasteaia teine ja kolmas rühm Pöide vallas Koplimäe mahetalus projektiga “Taluga sõbraks, toiduga tuttavaks”.

“Vau, kui vägev!” imestasid mudilased, kui Koplimäe talu peremees Olev Müür neile näitas, kuidas tehakse tatrajahu.
Samuti näitas Müür, milline väike puidust veski jahvatas jahu kuus aastat tagasi, kui Koplimäel tatrajahu tootmisega alles alustati. Kui tellimused kasvasid, tuli muretseda ka suurem veski.

Lastel uudistamist ja põnevust jagus. “Kus on haldjate org?” küsisid uudishimulikud põnnid. Ning üheskoos seati sammud kivirajale, mis nime saanud Müüride endi lastelt. Olev Müür ütles, et see on nagu Aasia maades, kus Hiinas ja Jaapanis on hotellide ümber stressimaandamise rajad, millel hommikuti paljajalu käiakse.

Müüri peres tekkis idee maja ümber asuvatest kaitsekraavidest kivitee teha Olev Müüri emal. Kümne aasta jooksul on siia lapitud erinevaid kive.

Küsimusele, kui paljud koolid ja lasteaiad on tee nende talusse leidnud, vastas Olev Müür, et uudistajaid on, aga ega väga palju ka käida.

Lisaks võimalusele puuris kükitavat kodujänest sööta said lapsed Koplimäe kodukohvikus juua perenaise Marju pakutud tatraõieteed ja süüa tatraküpsiseid.

Valjala lasteaia direktor Marina Tamm ütles, et selle projekti eesmärk on propageerida kohalikku toitu ja seda, et elu maal säiliks. “Väga oluline on teadlikkuse tõstmine kohaliku toidu osas ning et lapsed ja lapsevanemad hakkaksid rohkem kohalikku toitu sööma,” selgitas ta.

Tamm lisas, et lapsed teavad, et maal on loomad. “Aga see, et kasvatatakse ka teravilja, on nende jaoks täielik uudis,” rääkis direktor.

Eile õhtul pidas lapsevanematele loengu sellest, kuidas toitumine mõjutab lapse käitumist, tuntud taimetark ja õieterapeut Mercedes Merimaa.

Tervet õppeaastat hõlmava projekti raames on lasteaia lastel plaanis külastada mitut talu. Ees on ootamas külaskäik näiteks Metsa Johani tallu Kaarma vallas. Tahetakse ka uudistada õunakasvatust Pöide vallas Jaani Enno talus ja piimatootmist Kaarma valla Riido mahetalus. Valjala vallas tegutsev Ella Kumm näitab, kuidas villa kraasitakse ja kedratakse. Samuti on kavas käia Kuru lambafarmis ja Sulvi Munga juures Kiratsis jäätise valmistamise õpitoas.

Õpitoad toimuvad projekti raames ka lapsevanematele. Jaanuaris näiteks on tulemas näitlik koolitus, kus süüa teevad talunikud Kaido Kirst ja Toomas Tänav. Ühe näidismenüü ja kokkamise teevad ka lasteaia oma töötajad.

Projekti “Taluga sõbraks, toiduga tuttavaks” koostas seltsing Kaseke.

Leaderi rahastatava projekti lõpus valmib retseptiraamat Valjala kohalikust toidust nii paberkandjal kui ka digiraamatuna. Kuna Valjala lasteaias on terve õppeaasta pühendatud tervislikule toitumisele, siis illustreerivad raamatut laste endi joonistused.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 695 korda, sh täna 1)