Ajakaja: Kui nali ei ole enam naljakas

Mõni nädal tagasi ilmus Päevalehes nupuke sellest, kuidas üks Eesti gaasifirma ennast Saksa koonduslaagri kuulsa väravakuvandiga esitles. Lugu ületas uudiskünnise mitmeski meediakanalis ning juba järgmiseks päevaks oli firma selle pildi veebist maha võtnud. Mingi piir oli Eesti avaliku arvamuse jaoks ületatud.

Ei läinud aga palju aega mööda, kui sellest uudisest sai Ekspressi Kranaadis sapine huumor. Eestlaslik ja natuke üle võlli. Siit jooksis nüüd teine piir – intelligentsuse piir, mida on ka naljatlemise juures oluline ära tunda. Rahvusvaheline reaktsioon tingis olukorra, kus Ekspress pidi avalikult vabandama.

Olen ise teinud mõned teadustööd sellest, kuidas erinevad kultuurid ja rahvused üksteisest aru saavad ja suudavad koos sessinatses maailmas hakkama saada.

Keele võib selgeks õppida, kultuuri tudeerida, käitumist viimistleda. Aga üks asi paneb kohe suhted ja ka piirid paika – see on huumor. Ehk siis teisisõnu öeldes, alles siis, kui sa hakkad teise rahva või rahvuse naljadest aru saama, neis ka kontekste tabama, oled sa jõudnud võõrale nii lähedale, et võid hakata end omaks pidama. Ja sellest teadmisest alates hakkab peale tegelik integratsioon, sisuline üksteise mõistmine. Sinnamaani tuleb naljadega aga väga ettevaatlikult ringi käia.

Siinkohal tasub meenutada ka aastatetagust taanlaste häda karikatuuriga – pilapildid prohvet Muhamedist tõid kaasa ärisuhete katkemise Skandinaavia riikide ja moslemimaailma vahel. Ning karikatuuride autor peidab end siiani ja saab tapmisähvardusi.

Seega oleme siin Soome lahe ääres oma terava keele ja kontekstuaalse huumoriga sellised, nagu me oleme. Ja võib-olla polegi vaja muretseda selle pärast, mida teised meist arvavad? Aga osa maailmast me ju ikkagi oleme ja peame seda ilmaruumi teistega jagama. Miks seda siis selliselt teha, et meid meie käitumise ja kommunikatsiooni pärast heal juhul mühakateks peetakse, mis meile sugugi rõõmu ei valmista ega meist sugugi intelligentset muljet ei jäta?

Halvimal juhul saame veel hullemaidki silte kaela. Ja selles kontekstis on nali ammu otsa saanud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 294 korda, sh täna 1)