Kvoodimüük toob Kuressaarde uue säästliku tänavavalgustuse (20)

Kvoodimüük toob Kuressaarde uue säästliku tänavavalgustuse

VILDAKATE POSTIDE ASEMELE SIRGED: Mati Mäetalu ja Madis Pihel näitasid Saarte Hääle piltnikule ühte vildakamatest valgustussüsteemi postidest, mis kindlasti välja vahetatakse. Foto: Sander Ilvest

Vabariigi valitsus kiitis eile heaks saastekvootide müügi Austriale. Tänu sellele saab teiste õnnelike seas ka Kuressaare linn uue energiat säästva valgustussüsteemi.

Kuressaare linnapea Mati Mäetalu tõdes Saarte Häälega kõneledes, et valgustussüsteemi väljavahetamine on linna jaoks ääretult oluline projekt. Seda just seepärast, et kasusaajad on nii kogu linna elanikkond kui ka külalised. “Lisaks põhiväärtusele, milleks on kogu linna tänavavalgustuse süsteemi rekonstrueerimine ja kaasajastamine, tõendab see ka meie võimekust koostada projekte, neid ellu viia ja tuua linna eelarveväliseid rahalisi vahendeid,” tõdes Mäetalu.

Oluline on linnapea sõnul see, et sisuliselt saab terve linna valgustussüsteem uue lahenduse. Kuressaares on ühtekokku ca 3000 valgustit, neist 2219 on vanemad kui viis aastat. Just need on valgustid, mida ootab tänu suurprojektile väljavahetamine.

“Kui räägime rahalistest mastaapidest, siis omafinantseering jääb hinnanguliselt 800 000 euro kanti, tõsi, see on ääretult suur summa, aga kui võtta nii, et saame tänu sellele summale kaasajastatud kogu linna valgustuse, siis ma arvan, selles valguses see summa nii suur ei olegi,” tähendas linnapea.

Ta möönis, et linnal tuleb nüüd küll tükk maad nuputamist, leidmaks võimalus, kust see summa 2014. aastaks leida, kuid päris kindlasti ei ole linn nõus sellest projektist ka loobuma. “Pingutame selle nimel, et see omafinantseering leida, kuna kasusaajate hulk on ikkagi niivõrd suur,” nentis Mati Mäetalu. Kogu projekti rahaline suurusjärk on orienteeruvalt 3,3 miljonit eurot.

Olulist rolli mängib valgustusprojekti juures see, et energiasääst saab uue süsteemi puhul olema korralik. “Kirjutatud projekti taustal ja koos nn targa juhtimisega peaksime jõudma kuni 35–40-protsendilise säästuni, kuna kaasneb ka võimalus kasutada valgustust öötundidel eriastmeliselt,” selgitas linnainsener Madis Pihel. Võimalusi on seejuures mitmeid, näiteks saab piirata lambi põlemise võimsust. “Lamp võib põleda teatud tundidel 30-protsendilise võimsusega, teatud tundidel 50-protsendilise võimsusega ja seda just öötundidel, kui valgust on normikohasest vähem vaja,” sõnas ta.

Kui seni on näiteks kergliiklusteedel olnud nõnda, et kolmest valgustist üks on kustutatud, siis edaspidi jäävad küll kõik valgustid põlema, kuid valguse võimsus muutub vastavalt vajadusele. “Ta valgustab vähem, aga ühtlane valgus on ikkagi kõikjal olemas,” lisas Pihel.

Madis Piheli sõnul peaks tänu projektile saama uue valgustuse ka Kuressaare lossipark, kuid selleks tuleb vähemalt tuleva aasta alguseks välja mõelda ja ka muinsuskaitsega kokkuleppele jõuda, millised valgustid seal olla tohivad.
Abilinnapea Kalle Koovi sõnul on tänavavalgustuse väljavahetamine linna jaoks ülisuur väljakutse. Teadaolevate andmete põhjal peaks kõik olema valmis 31. detsembriks 2014. Enne konkreetset ehitustegevust on tulemas ideekonkurss, korraldatakse projekteerimine. Edasi tulevad hanked ja kogu asja kureerib keskkonnainvesteeringute keskus. Oma sõna saab aga kindlasti sekka öelda ka Kuressaare linn.

Ehitustööd jäävad eeldatavasti aastasse 2014. Projekti õnnestumisel loodab linn sellelegi, et hea koostöö Elektrileviga jätkub, sest ainult tänu koostööle saavad sellised suurprojektid edukalt teoks.

 

Seitse õnnelikku linna
Austriaga kokkulepitud tingimuste kohaselt saab linnade tänavavalgustuse programmis võimaluse osaleda seitse keskmise suurusega linna, mille elanike arv jääb vahemikku 8000–15 000. Need linnad on Kuressaare, Valga, Võru, Jõhvi, Haapsalu, Keila ja Paide.
Programmis osalemisel tuleb linnadel katta omafinantseering ja projekti käibemaksu osa. Juhul kui mõni linnadest omafinantseeringu kohustust täita ei suuda või ei täida muid finantseerimisega seotud nõudeid, valitakse programmi ostjaga uus linn.
Linnade tänavavalgustusprogrammi kokkuleppe eesmärk on luua tänapäeva parimaid tehnoloogilisi võimalusi kasutades võimalikult kvaliteetne ja säästlik valgustuslahendus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 935 korda, sh täna 1)