Prantslaste, inglaste, hiidlaste ja saarlaste koostöö hoogustub

Prantslaste, inglaste, hiidlaste ja saarlaste koostöö hoogustub

PIIMALE-PIIMALE: Riido ökotalu perenaine Anne Kiider (paremal) kostitab külalisi piimaga. Paremalt teine Saarte koostöökogu konsulent Sulvi Munk, kelle kõrval seekord ka tõlgina tegutsev ettevõtja Karen Allas. Foto: Sander Ilvest

Eile hommikul saabus Hiiumaalt Saaremaale rahvusvahelise projekti “Growing Gastronauts” (“Sirguvad söögisellid”) raames Saarte koostöökogu partnereid Prantsusmaalt, Inglismaalt ja Hiiumaalt.

Kolme päeva jooksul külastatakse maakonna tootmistalusid, külakeskusi, maapiirkonnas asuvaid toitlustusasutusi, külapoode ja partnerkoole. Ühistel aruteludel vahetatakse kogemusi ja täpsustatakse edasisi koostööplaane.

Leaderi koostööprogrammi peaeesmärk on tihendada sidemeid kohalike toidutootjate ja koolide vahel. Projekti käigus uuritakse lühikese tarneketi “põllult potti” rakendamise võimalusi, et vahetada tootjate ja töötlejate kogemusi ning üksteiselt õppida. Teiseks suunaks on õpetada lastele praktiliste näidete varal talutöid, toiduvalmistamist jne.

Nädala alguses võõrustas hiidlaste koostöökogu 13 inglast ja 10 prantslast. Saaremaal tutvusid külalised eile kolm aastat tagasi (2009) Eesti parimateks noortalunikeks tunnistatud Riido ökotalu talunikega – Jaan ja Anne Kiideriga. Külalised huvitusid kõigest – tootmis- ja turustamismahtudest, maaomandist, toodangu müügihindadest, töötajate arvust jne.
Peremees ja perenaine pakkusid külalistele oma farmi mahepiima, mille kõrvale sai igaüks ise saiakese valida kas mustsõstra-vaarikamoosiga või meega.

Lõunat söödi Lümanda söögimajas. Külastati Kärla ja Lümanda põhikooli ning Lümanda lasteaeda. Õhtul vahetati mõtteid nähtu üle, jagati omapoolseid kogemusi lasteasutuste ja talunike koostööst.

Täna võõrustab rahvusvahelist seltskonda Metsa Johani talu Kaarma vallas. Koostööpartnerid saavad ülevaate Saksa külapoest ja samas hoones tegutsevast seltsimajast. Lõuna paiku võtab külalisi vastu Saare maavanem Kaido Kaasik. Neile tutvustatakse 2012.–2013. a projekti “Saaremaa bränd”. Pärastlõunal maitstakse õunu Salme vallas Kadastiku õunaaias ja tutvutakse Salme põhikooliga.

Homme võõrustavad kaugelt tulnud huvilisi Valjala põhikool ja Orissaare gümnaasium, Koplimäe mahetalu, Hellamaa külakeskus ja Tihuse hobuturismitalu. Muhu uisukojas ja Vanatoa turismitalus käiakse ka.

Saarte koostöökogu konsulendi Sulvi Munga sõnul näitab seekordne koostööreis partnerite ühishuvi rahvusvahelisele toiduprojektile tugev alusmüür laduda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 508 korda, sh täna 1)