Kaarma valla endised õpetajad tähistasid kooliaasta algust

Juba kolmandat sügist järjest kutsub Kaarma valla koolide muuseum Vaiveres külla valla koolide endisi õpetajaid-pensionäre, et koos tähistada uue õppeaasta algust. Nii oli seegi kord.

Õpetajaid oli tulnud Eiklast, Nasvalt, Kaarmalt, Astest, Vaiverest. Kõigi suureks rõõmuks saabusid meie koosviibimisele ka Kaarma valla esindajad – vallavanem Margus Mägi kahe suure kringliga, haridus- ja kultuurinõunik Rein Orn kohviga ja kultuuritöötaja Kristi Hints Artur Alliksaare kaunite luuleridadega. Külla oli palutud ka Saaremaa muuseumi asedirektor Olavi Pesti.

Pärast tervitusi ja õnnitlusi valla esindajate ja muuseumi juhataja Evi Maasiku poolt saigi sõnajärje Olavi Pesti.
Tema sõnavõtus oli meie jaoks palju uut ja huvitavat. Näiteks kas teate, kui palju on Saaremaal ja Muhus väikemuuseume ja vanavarakogusid? Ei tea? Neid on kokku 30!

Ainuüksi Valjala vallas on neid viis, näiteks kolhoosikorra muuseum, Tarmo Paasi metallesemete kogu (õmblusmasinad, ahjurestid jne). Kihelkonnal Kehila külas on Miilaste talu vanavarakogu.
Elav arutelu tekkis selle üle, kuidas teavitada üldsust selliste huvitavate kohtade olemasolust, mida teha, et rohkem inimesi neid külastaks.

Hiljem veeres jutt rohkem isiklikule pinnale. Iga osavõtja rääkis sellest, kuidas kulgeb pensionipõlv – kus käiakse, mida tehakse. Meenutati õpetajatöö alguspäevi ja toredaid juhtumeid pikast tööajast.

Kui igapäevaelus on laialt levinud kurtmine raske elu ja piinavate haiguste üle, siis selles seltskonnas ei kuulnud ma sellest vallast mitte ühtegi repliiki, kuigi tähelepanelikul vaatlusel võis näha, et haigused olid ka siin oma tööd teinud. Aga ometi säras kõigi silmis nooruslik kohtumisrõõm ja üksmeelselt otsustati, et kohtume uuesti aasta pärast samal ajal ja samas kohas.

Imelised inimesed need õpetajad-pensionärid! Imeline päev see 1. september!

Annika Iin
Vaivere kooli õpetaja eelmisest sajandist (1957)

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 230 korda, sh täna 1)