Jaan Õunapuu: sadam ei anna kohalikele tööd (18)

Jaan Õunapuu sadam ei anna kohalikele tööd

SKEPTILINE: “Enne kui ei ole mingeid tegusid Tallinna Sadama poolt kohalike värbamise osas, nii kaua ei usu seda külas mitte üks,” leiab Jaan Õunapuu. Foto: Peeter Kukk

“Kõige halvem on see, et mitte ühtegi kohalikku inimest ei ole suudetud sinna sadamasse tööle võtta,” ütleb Saaremaa Sadama kaubasadamaks muutmise kohta Jaan Õunapuu, Tagaranna külas suvitav riigikogu liige.

Õunapuu meenutab aastate tagust juttu, et küll saavad kohalikud sadamaga seoses tööd; sama jutt käib ka praegu. “Aga inimesed enam ei usu,” nendib Õunapuu, kes ei kujuta ette, mismoodi saab Saaremaa Sadam olla edaspidi kohalike teenistuses, kui see pole seda seni kuue aasta jooksul olnud.

Näiteks on Tagaranna külla Euroopa Liidu raha eest ehitatud kohalikele kalameestele Rannaaugu sadam, mis ilmekalt näitab usaldamatust Tallinna Sadama vastu. “Saaremaa Sadamas oli hommikul kummuli kolm, Rannaaugu sadamas 11 paati,” osutab Õunapuu.

Augusti lõpul toimus Mustjala rahvamajas Ninase küla reisisadama kaubasadamaks muutmise planeeringu avalik arutelu. Enam kui kolme tunni pikkuseks veninud arutelust võttis osa kümmekond ametnikku ja asjaosalist ning alla kahekümne kohaliku elaniku.

Elavdab majandust

Koosolekul pika sõnavõtuga esinenud Mustjala valla maatalituse juhataja Ilmar Pungari sõnul ei ole Saaremaa Sadama senine tegevus ainult reisisadamana võimaldanud ära kasutada kogu võimalikku ressurssi ega ole andnud kohalikule majandusele soovitud efekti.

“Ilma suurte laevade vastuvõtu võimaluseta kuivab mistahes piirkond majanduslikus mõttes kokku ega ole ka keegi huvitatud uute töökohade loomisest,” nentis Pungar.

Küll on aga seoses kaubasadamaks muutmisega esialgsel hinnangul oodata kuni 250 töökoha tekkimist kogu Saaremaal. Sest sadam muudab piirkonna investoritele atraktiivseks ja uued tegevused aitavad kaasa ka töökohtade tekkele.
“Enne kui ei ole mingeid tegusid Tallinna Sadama poolt kohalike värbamise osas, nii kaua ei usu seda külas mitte üks,” on aga Jaan Õunapuu kindel seisukoht.

Ilmar Pungar usub, et kauba transportimine suuremate laevadega vähendab transpordikulu ja seetõttu võimaldab Saaremaa Sadama avamine kaubalaevadele alandada Saaremaa kaupade hinda ja suurendada nende konkurentsivõimet.
Sadama asukoht keset Läänemerd lühendab Pungari sõnul laevade sõiduaega näiteks Rootsi mitmeid tunde, võrreldes teiste Saaremaa sadamatega. “Saaremaa Sadama kaubasadamana kasutuselevõtul väheneb oluliselt mandri ja saarte vaheline autotransport,” ütleb Pungar.

Keegi võidab, keegi kaotab

Õunapuu sõnul on tegemist ikkagi äriga ja kui keegi ühelt poolt võidab, siis keegi teine kuskil kaotab. “Ega Roomassaare sadamal ei ole väga suur rõõm seda protsessi vaadata,” nentis ta. “Kui nad (ärimehed – toim) arvavad aga, et sõit Lääne sadamatesse tuleb siit odavam ja kütusekulu on laevadel seega väiksem, siis andku tuld.”

Kohaliku mehe Heimar Põllu sõnul on vastuseis kaubasadamale üsna väike – umbes kolm-neli inimest ei ole sellega nõus, ülejäänud on poolt.

Jaan Õunapuu nendib, et tema pole põhimõtteliselt kaubasadama vastu, kuid kuna paljud otsad on lahtised, mõistab ta ka neid, kes on projekti suhtes skeptilised.

AS-i Tallinna Sadam kinnisvara ärisuunajuht Ahto Ader jäi koosolekuga rahule, kuna tekkis järjekordne võimalus kohtuda märkusi teinud isikutega näost näkku.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 138 korda, sh täna 1)