Põllumajandustehnika läbimüük Saaremaal on tõusuteel

Põllumajandustehnika läbimüük Saaremaal on tõusuteel

SAMM EDASI: Meelis Sepp on uue kombainiga rahul, sest see teeb töö ära kolm korda kiiremini. Foto: Sander Ilvest

Põllumajandusmasinate läbimüük Saaremaal on viimasel kolmel aastal liikunud sammhaaval ülespoole, ehkki 2008. aasta kõrge tase on endiselt saavutamata.

“Ostetakse tehnikat seinast seina, vastavalt vajadusele natuke ühte ja natuke teist,” ütles AS-i A. Tammel esindaja Saaremaal Andres Tammel.

Väiketootjatest tegi sel aastal suuremad tehnikaostud osaühingu Saare Saba ja Sarved omanik Meelis Sepp, kes koristas tänavuse viljasaagi uhiuue New Hollandi (5080) kombainiga, mis jõudis Saaremaale juulis.

Kuue meetri laiuse heedriga ja neljatonnise punkrimahuga uus kombain on vana Jenisseiga võrreldes iga kandi pealt nagu öö ja päev. “Teist muudkui kebi ja keevita, igal hommikul, kui põllule läksid, pidi hinge kinni hoidma, et kas veab õhtuni välja või tuleb paari tunni pärast töökotta jälle keevitama ja konkima tulla,” rääkis Meelis Sepp, kelle sõnul läheb töö uue kombainiga umbes kolm korda kiiremini.

Kaasaegne viljavõtumasin teeb vilja ka palju paremini sodist puhtaks, kui tegi seda vana Jenissei. Näiteks heinaseemnepõllult timutit koristades sai Sepp tänavu tavapärasest kaks korda suurema saagi, kuigi pea järgi otsustades tõotas saak sel aastal väiksemaks jääda. “Vene kombain lihtsalt lagastas selle peene seemne põllule tagasi,” oli Sepal selgitus käepärast võtta.

Viletsa kombaini pärast vähendas Sepp eelmisel aastal koguni teravilja kasvupinda. “Nüüd hakkan viljakasvatust uuesti laiendama, sest masinad on paremad,” ütles Kärla põllumees, kes suurema osa viljast kasutab oma piimakarja toitmiseks ja väikese osa müüb osaühingule Saare Veisekasvatus.

Lisaks teraviljakombainile soetas OÜ Saare Saba ja Sarved sel kevadel uue otsekülviku, mis eriti hästi sobib heinaseemne mahapanekuks. “Heinaseemne panin kevadel kõik otse, põldu ei olnud vaja üldse kaarutada, eelmise aasta kõrrepõllule tõmbasin kohe seemne maha,” rääkis Meelis Sepp.

Seevastu teraviljade puhul Kärla kandi õhukesed mullad otsekülviks väga ei sobi. Oras ei tahtnud üles tulla ja saak jäi otsekülviga põllu peal lahjaks. Et taimede niiskusevaru oleks suurem, tuleb maid künda, tõdes Sepp, kes tundis rõõmu ka sellest, et uuel külvikul on eraldi tihendusrullid põllu rullimiseks ja külviread olid sirged ja ühtlased.

Meelis Sepa sõnul on ta laenurahaga igal aastal tehnikaparki uuendanud ja ring saab peatselt täis. Eelmisel aastal ostis ta teleskooplaaduri ja sel aastal on veel plaanis osta Soomes valmistatud vaaluti. “Nüüd hakkab tehnikapark paika saama ja vastama euronõuetele, keskkonnanõuetele ja liiklusseadusele,” kõneles Sepp. “See kõik pitsitab ja sunnib tegema investeeringuid, aga ei saa ju tööd teha, kui politsei sul kukil on,” lisas ta.

Andres Tammel ütles, et kuigi mingit erilist moeriista pole sel aastal põllumeeste jaoks tekkinud, võib küllaltki eriliseks pidada Soome vaalutit, mida plaanib osta ka Meelis Sepp.

Orissaares Jurna talus selline juba töötab ja talunik Toomas Haamer on vaalutiga rahul, sest see võimaldab ühel mehel ära teha kahe mehe töö. Vaalutit saab kinnitada traktori ette kas rippsüsteemi või frontaallaaduri külge, samuti tiisliga järel vedada.

Seni on Eestis kasutusel olnud vaid rootor-tüüpi vaalutid, mis on kõik järelveetavad. Haamer teebki kahte tööd korraga: traktori ees on tal vaaluti ja traktori järel heinapress. Ka ei lohista soomlaste vaaluti heina vastu maad, vaid tõstab heina üles ja pöörab seda 180 kraadi, et niiskem pool jääks päikese kätte.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 608 korda, sh täna 1)