Sõrves meenutati Esimest maailmasõda (2)

Sõrves meenutati Esimest maailmasõda

JUTUHOOS: Juri Melkonov Riiast näitab Juri Maltsevile, milline oli 305-millimeetrise mürsu läbimõõt. Foto: Tõnu Veldre

8. septembril toimus Sõrve Turismitalus ajalookonverents “Zerel 95”. Konverentsiga juhatati sisse ürituste sari, millega tähistatakse 95 aasta möödumist I maailmasõja sündmustest Saaremaal ja Muhus. Ühtlasi kuulus konverents Euroopa muinsuskaitsepäevade kavasse, mis sel aastal toimusid 3.–9. septembrini.

Ürituse korraldaja Tõnu Veldre sõnul oli tegu juba teise konverentsiga Sõrves. Eelmisel aastal keskenduti 1941. aasta sõjasündmustele ja Stebeli patarei loole. Sel aastal siis I maailmasõda ja patarei nr 43 Zerel.

Konverentsi avas Jüri Melkonov Riiast, kes tutvustas 43. patarei lugu. Juri Maltsevi ettekanne keskendus sõjaohvritele Saaremaal ja tolleaegsete sõjahaudade praegusele olukorrale. Saaremaa mereajaloolane Bruno Pao rääkis tavainimeste elust-olust sõdade ajal, tuues ilmekaid näiteid alates Türgi sõjast kuni tänapäevani välja. Konverentsi võttis kokku Robert Treufelt MTÜ-st Castellum, mis tegeleb kindlusarhitektuuri uurimisega.

“Treufeldi sõnum oli, et ideaalne ei ole olukord kusagil Eestis ega ka mujal Euroopas. Aga Eestis annaks lihtsate vahenditega ära teha suure töö, eriti just teavitamise vallas,” ütles Tõnu Veldre.

Lõunasöögile järgnenud ekskursioon ümberkaudsetesse lahingupaikadesse tõi Veldre sõnul kaasa mitmeid avastusi, mis vajavad veel põhjalikumat uurimist. Maha hõigati ka see, et järgmisel aastal samal ajal lahatakse Saaremaa raudteedega seotud küsimusi.

Aga juba 29. septembril toimub Orissaares suur ajalookonverents koos näidislahinguga Väikese väina tammil, korraldajaks Saaremaa sõjavara selts.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 337 korda, sh täna 1)