Õnnetus Panga pangal, kust nädalapäevad tagasi taas inimene alla kukkus, tõstatas küsimuse, miks pole sinna seni treppi rajatud, kuigi sellest on ka varem korduvalt juttu olnud.
“Trepi ehitamiseks ei ole luba antud, sest seda ei ole küsitud. 2010. aastal tellitud ekspertiisis ei ole välistatud trepi ehitamine panga kõrvale madalamas osas,” ütles Saarte Häälele keskkonnaameti Lääne-Hiiu-Saare büroo juht Kaja Lotman.
Praegu pääseb panga alla küla poolt. Sealtkaudu on võimalik kohale jõuda ka abiosutajatel.
MTÜ Panga Areng juht Alver Sagur rääkis, et eelmisel korral, kui trepist juttu oli, soovitati see teha täpselt panga keskele, ning sel juhul oleks kergem juba ümber nurga joosta. Saguri sõnul on trepi idee siiski jõus ja ühel päeval peab see valmis saama: “Kuidas teistmoodi siis inimesele appi peaks minema, kui sinna juurde ei pääse?”
Üle-eelmisel laupäeval libises leedu turist panga libedal serval ja kukkus 20 meetri kõrguselt alla. “Kui inimene läheb trepist alla, siis ta näeb, kui kõrge see pank tegelikult on, ja siis ta ei lähe pärast sinna ääre peale kekutama,” arvas Alver Sagur, kelle sõnul inimene tavaliselt ei hooma, et pank on 8-kordse maja kõrgune.
“Tuleb hakata seda asja tõsiselt edasi ajama. Mina kui maaomanik olen seda meelt, et trepp peab seal olema. Piire kui selline on mõeldud ikkagi loomadele,” sõnas Sagur.
Kaja Lotman arvab aga, et turvalisuse suurendamiseks on ilmselt vaja veelgi rohkem hoiatussilte paigaldada nii Panga panga parklasse suure stendi juurde kui ka rajale panga kõrgema koha vahetus läheduses. “Teeme ka ettepaneku märgistada ohtlik tsoon maapinnal,” lausus Lotman.
mitä vaan?
Üks vend sebib ürglooduse mälestusmärgi peale hamburgerikioskid ja grillikojad, õhutab bussitäite kaupa masside kohalevedu ja siis peab selle vaatamisväärsuse, mille peal, all ja serval olla ei osata, ära võrgutama-trepitama. Järgmine samm on panga servalt mere kohale 50 m pikkuse raudsilla ehitamine, sest “loodusfotograafid” tahavad loodust mere pealt pildistada. Ja siis peaks muidugi panga peale hotelli ja kõrtsi ehitama, sest meretuule käes on loodusekaitsjatel külm ja võib haigestuda. Ja tegelikult on selle paekivimüüri väärtus majaseina ja tantsupõrandaks laotuna palju suurem, nii et see ajutine redel võib tulla
Tegelikult võiks trepp olla küll. Kes Valaste joal käinud, see teab. Erinevad kivimikihid on hästi vaadeldavad ja tekib tõepoolest tunne, et 400 miljonit aastat Maa ajalugu on sinu ees lahti rullitud. Geoloogiliste ajastute tunnetus peakski olema panga külastuse eesmärgiks. Praegu seda tavaturistile pakkuda ei õnnestu.
Ega korralik raudtrepp ole koledam kui see, et kõik kohad hoiatussilte täis (neid peab niikuinii olema muidugi).
Tavalisi hoiatussilte võime leida igal sammul ja seetõttu mõjub lihtne silt küllaltki ükskõikselt paljudele. Hoopis mõjuvam on panna üles nimekiri, et kes ja kuna on ennast surnuks või vigaseks kukkunud ja panna mõni pilt ka juurde reaalsest õnnetusest – see töötab!
Kas see trepp tuleb siis terve panga laiune, et välistada joobarite allakukkumine? Kas trepi kõrvalt pole võimalik alla veereda, millest me räägime?
Kardan, et trepp ei takista joodikute allakukkumist, need kukuvad ka trepist alla!
Aga kukkunu päästmine(esmaabi jms.) edeneb küll kiiremini. Tegu ei ole siiski allakukkumise takistamisega (otsese).
Ja pealegi seda treppi ei tule nii või teisiti, sest Saaremaa silda ei tule kah. Nüüd peaks läbi viima veel 20 miljoni eurosed trepiuuringud, a la kuidas see mõjub inimestele ja keskkonnale, kas vaatepilt on ilus või kole, kui paljud toetavad seda treppi, äkki loomakesed lähevad trepist alla, aga enam ülesse ei saa. Kõva ja suuremahuline trepiuuring juba ootab! Paistab, et diskuussioonid sel teemal on juba alanud. Veel võiks teha ühed uuringud trepide kvaliteedi ja selle kohta, kes need uuringud ja trepi kinni maksavad. Igatahes ei ole see KIK, EL …
Maailma esimese õhutrepiga pääseksime Rekordite raamatusse
See Saguri trepimõte on sama ajuvaba nagu ta sammasmajadki.
trepp tuleks ÜLALT ALLA,et saaks appi minna kui keegi veel alla kukub!!!!!!!SAID NÜÜD ARU W??
Selle trepi võiks sagur dolomiitsammastest teha, aga sambad tuleks asetada horisontaalselt. Mõelda vaid, kuipalju saab ta siis lasta neid sambaid treida ja niimoodi oma kirga rahuldada.