Eestile au ja kuulsust toonud Saaremaa rammumees (1)

KUULSUSE LÄVEL: See pilt Voldemar Välist on tehtud 1924. aastal vahetult enne Pariisi olümpiat. Tookord oli ta juba tulnud Eesti meistriks. Ees ootasid aga Euroopa meistri ja olümpiavõitja tiitlid. Repro raamatust “Voldemar Väli”, Tln 2007

Tänavusel suveolümpia-aastal on ehk asjakohane meenutada Saaremaalt pärit meest, maadleja Voldemar Välit, kes on Eestit esindanud ühtekokku kolmel olümpial ja toonud sealt kaks medalit – kulla 1928. aasta Amsterdami ja pronksi 1936. aasta Berliini mängudelt.

Ajalukku jäävad kõik olümpiasangarid, Voldemar Väli eripära on aga see, et ta on esimene Saaremaalt pärit olümpiavõitja. Tõsi, olude sunnil lahkus ta Saaremaalt juba varases lapsepõlves ja hilisemas elus kippusid tema sidemed sünnikohaga napiks jääma. Põhjus oli lihtne – lisaks kaasasündinud eeldustele nõuab tippspordis püsimine palju ja visa tööd.

Lapsepõlv Kuressaares ja siirdumine Tallinna

Voldemar Väli sündis Kuressaares 1903. aasta 10. jaanuaril. Oma lapsepõlvest rääkis ta 1988. aastal Stockholmi Eesti Päevalehele antud usutluses nii (see intervjuu ilmus seoses tema 85. juubelisünnipäevaga): Isa oli mul ju poolakas, pärit Kuressaare linna äärest, ema maalt Hansi (? – toim) külast. Mäletan seda kohta vaid ilusa suure männiku järgi. Ja teed, mis viis mereranda.

Täpsustuseks olgu siinkohal öeldud, et ilmselt on väliseesti ajakirjanik liialt usaldanud oma kuulmist ja seetõttu rängalt puusse pannud, sest Hansi-nimelist küla Saaremaal ei ole. Sellise nimega küla on Eestis vaid Võrumaal. Väli pidas tõenäoliselt silmas Saaremaal Kaar-ma vallas asuvat Ansi küla.
Tulgem aga tagasi Voldemar Väli meenutuste juurde: Meie tegelik nimi oli Wellich. Isa vanemal vennal oli Kuressaares suur riidekauplus. Kuna ja mispärast isa end Väliks muutis, seda ma ei tea. Igatahes, kui me Tallinna läksime, oli nimi muudetud. Mina olin kooli minnes Väli.
Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 559 korda, sh täna 1)