Vaba rahvas laulis lossihoovis (5)

MARVI JA KOORID: “Meil aiaäärne tänavas,” alustas oma esinemist Marvi Vallaste.
Foto: Rita Loel

Eestimaa vabaduse taastamise 21. aastapäeval kogunes enam kui pool tuhat inimest Kuressaare linnuse hoovi, et laulda isamaalisi laule ning kuulata viimastel aastatel saartelt võrsunud laulutähti Marvi Vallastet, Teele Viirat, Margus Vaherit ja Ott Leplandi.

Laval olid Ott Leplandi bänd, Kuressaare linnaorkester ja Saaremaa koorid. Ürituse üks peamisi korraldajaid Ülo Kannisto märkis, et jäi tehtuga 99 protsenti rahule.
“See pole ainult minu arvamus, vaid valdavalt minuni jõudnud tagasiside,” sõnas Kannisto, kellele mõte korraldada päris oma saaremaine isamaaline laulupidu tuli ei rohkem ega vähem kui aasta tagasi, pärast pealinna lauluväljakul toimunud “Vabaduse laulu”.

“Arvasin siis, et ma ei saa asjadest täpselt aru, ning helistasin Ivo Linnale. Kui tema arvamus asjadest minu omaga ühtis, leidsime, et võiks ikka ise korraldada,” rääkis Kannisto, kes kahetses vaid seda, et esialgu samuti laulma tulema pidanud Ivo Linnal tuli ette teine üritus. Õnneks saadi sellest varakult teada ja Linna asemel esines Kuressaares Ott Lepland.
Ülo Kannisto ütles, et läks oma ideega Kuressaare abilinnapea Tiina Talvi jutule ja seejärel Kultuurivaraga vesteldes sai ta teada, et linnavalitsusel on kavas pargi kõlakojas kooride laulmine korraldada. Koos otsustati n-ö leivad ühte kappi panna ja kaks üritust ühendada.

Kannisto sõnul olid kõik, keda ta kutsus, kohe nõus tulema. Korraldaja tunnistas oma heameelt selle üle, et ettevõtmise kunstiliseks juhiks sai Ülle Reinsoo – koorijuht, keda soovitasid ka teised kolleegid ning kel kindlasti on ürituste korraldamiskogemusi palju. “Ülle valiski välja laulud ning mõtles kogu kava ülesehituse välja,” avaldas Kannisto, kes ise tegeles muu korraldusliku poolega. Muide, ka koorijuhi “pult” oli tema kätetöö.
Eriliselt kiitis Ülo Kannisto Kuressaare linnaorkestrit ning väga läks talle ka hinge Margus Vaheri lauldud “Saaremaa valss”.

“Mulle meeldis kõige enam Marvi Vallaste,” märkis koos perega lossihoovis laulmas käinud Eve Tuisk Reekülast. “Minu emotsioonid on vaid positiivsed,” kiitis ta. “Ainus, mida oleks võinud rohkem olla, on Eesti lipud,” arutas Tuisk, kelle perel oli iga liikme kohta kaasas trikoloor. Tütar Epp Kristel nõudnud koguni sülle, et “kõrgemalt lippu lehvitada”.

Lippude vähesust kritiseeris ka eeslauljana “Veskimeest” laulnud Sven Aavik. “Muidu võiks säärane ühislaulmine olla igal aastal, kust siis muidu meie noorus selle isamaalise pisiku saab,” arvas Aavik. Ta lisas, et laval mikrofoni kõnelejad võinuksid ka rohkem toonitada päeva tähendust ja tähtsust – praegu ei saanudki kohati täpselt aru, miks on kokku tuldud.

Sellega aga, et tuleval aastal uuesti ühiselt laulma tulla, olid kõik nõus ning leidsid, et “Vaba rahva laulust” võikski saada traditsioon. Ühelt poolt – pole ju 20. augustiga seonduvalt veel kindlaid tavasid välja kujunenud, teisalt aga on saar-lastele liiga kulukas Tallinna sõita.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 072 korda, sh täna 1)