Saaremaa auväärse koolipapa 150. sünniaastapäev

AMETIPOSTIL: See pilt Kirill Kaasikust on tehtud 1920. aastate esimesel poolel Saaremaa ühisgümnaasiumi füüsikakabinetis. Foto: Saaremaa muuseum

Lõikuskuul möödub 150 aastat Saaremaa ühe auväärsema pedagoogi Kirill Kaasiku sünnist. Lühikest aega, Saaremaa ajaloos aga väga olulisel ja pöördelisel ajal, oli ta ka silmapaistev omavalitsustegelane – nimelt sai temast kui tuntud koolmeistrist saatuse tahtel (suurel määral just saatuse tahtel ja mitte tema oma soovil) meie esimene maavanem.

Alustuseks tuleb tõdeda, et ehkki Kirill Kaasiku panus meie kultuuri- ja poliitikalukku on hindamatu, pole temast eriti palju kirjutatud. Küllap seetõttu ongi ta jäänud mõnevõrra salapäraseks isiksuseks, keda teavad eelkõige need, kes ajaloo vastu tavapärasest enam huvi tunnevad.

Võib-olla oli see tema n-ö varju jäämine tingitud ka Kaasiku tagasihoidlikust iseloomust. Igatahes on fakt, et tema aja ajakirjanduses tehti Kirill Kaasikust üpris harva juttu. Ja kui tehtigi, siis tõenäoliselt paljuski vastu tema tahtmist – näiteks siis, kui see auväärne mees Kuressaare lähistel Unimäe külas juba vaikselt pensionipõlve pidas ja kui tal mingi juubelisünnipäev oli, või siis pärast tema surma, kui Saaremaa lehes ilmus ta suure elutöö mälestuseks lühike järelhüüe.

Kolm sünnidaatumit

Segaseks jääb juba see, millisel kuupäeval Kirill Kaasik siis ikkagi sündis. Kindlalt on teada, et ta sündis 1862. aasta augustis kunagises Paadla vallas (nüüd Kärla vald) Kõrkkülas vabadikukoha rentniku pojana. Tema isa Jossif (eestipäraselt Joosep, ka Ott) oli külakoolmeister ja vallakirjutaja.
Mis puutub aga tema sünnikuupäeva, siis on välja pakutud kolm erinevat daatumit – 12., 19. ja 20. august. viimatimainitud kuupäeva toob näiteks ära Saaremaa ajaleht Meie Maa 1932. aasta augustis, kui Kirill Kaasiku 70. juubelisünnipäeva tähistamiseks ilmus temast lehes pikem kirjutis.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 178 korda, sh täna 1)