Uues hoones alustanud Alunaut tahab kasvada (1)

ALUSED AINA VALMIVAD: Mark Muru selja taga on valmimas kaks identset sadamapolitsei kaatrit Riiga, mis peaks tellijale üle antama septembri esimesel poolel. Foto: Sander Ilvest

Tootmise Otilt Tornimäel valminud tootmishoonesse kolinud Alunaut on tuleviku osas optimistlik. Paate võiks ehitada veelgi rohkem, tuleb ainult mõned töötajad juurde leida.

OÜ Alunaut juht Mark Muru rääkis Saarte Häälele uut tootmishoonet lähemalt näidates, et ega see uus hoone võrreldes vanade ruumidega tegelikult väga palju suurem olegi. Samas on see kõvasti optimaalsem.
“Kui vanasse kohta läksime olemasolevatesse ruumidesse, millest pool oli selline sigrimigri – nõukogudeaegsed väiksed urkad –, pool oli saal ning sellest ruumist veel omakorda poole võtsid tootmisseadmed, siis siin suutsime tootmispinna sisuliselt kahekordistada, muutmata maja oluliselt suuremaks,” tõdes Muru.

Ta nentis, et kavalus sellise hoone ehitamise puhul on väga lihtne: esiteks paned hoone funktsioonid paika ja siis ehitad seinad ümber. Vanas kohas tuli vastupidi hakkama saada. Kasulikku pinda on Tornimäe tootmishoones 1300 m2.

Uusi ruume oli väga vaja

Praegustest võimalustest tunti vanas kohas kõvasti puudust. “Uusi ruume oli ikka väga-väga vaja. Asju, mis paremaks muutus, on palju,” märkis Muru. Oluliselt paremaks sai näiteks tootmislogistika. “Oluliselt lihtsam on töötada inimestel. Töötingimustest pole mõtet rääkidagi, eelmise hoonega ei anna võrrelda. Siin on tingimused kaasaegsed ja keskkond väga hea,” leidis Mark Muru.

Ehitama hakati uut hoonet mullu detsembris, kuigi eelnevalt loodeti, et maja valmib juba mullu augustis. “Otsa lahtisaamine võttis märksa kauem aega, kui esialgu plaanisime,” tõdes Muru.
Hoone ehitamise võimalus tuli aga sootuks õnnega pooleks. Juhtus olema sobiv PRIA toetusmeede mikroettevõtetele ja Alunaut oli just mikroettevõttest välja kasvanud väikeettevõtteks. “See hirm oli ka, et kas nii sobivat toetusmeedet üldse tulebki enam. Leidsime ühel hetkel end fakti eest, et kas nüüd või mitte kunagi,” tunnistas Muru.

Otsustati taotlus ära teha ning vajalik rahastus ka saadi. Meetmest tuli ca 300 000 eurot, umbes sama palju tuli endal ühes DNB panga abiga juurde panna.
EAS-i toel soetati lisaks uus freespink, treipink ja detailide väljalõikamiseks vajalik CNC freespink.

Kuigi tootmine sõltub Alunaudil paljuski tellimustest, ei saa plaane tegemata Mark Muru sõnul midagi suurendama hakata. “Minul on praegu selline plaan, et aastavahetuseks võiks siin tööd teha vähemalt 20 inimest,” avaldas ta. Hetkel, mil firma oli tootmishoone jaoks just toetust saanud, oli töötajate arv Alunaudis ületanud 10 piiri. Praegu töötab seal 15 inimest, mis tähendab, et vähemalt viis võiks lähikuudel juurde võtta.
“Loomulikult on seejuures eesmärk võetud need 20 inimest tööga kindlustada,” kinnitas Muru, et mida rohkem töötajaid, seda rohkem saaks ka tööd teha.

Palk tõusis 20 protsenti

Töötajate leidmine pole seejuures kerge. “Eelnevatel aastatel murdsin piike sellega, et leida oskustöölisi, ja ega neid ikka võtta pole. Tuleb endal kohapeal välja koolitada,” tähendas Muru.
Heade juhuste kokkulangemise tõttu õpetab nüüd paadiehitajaid välja Kuressaare ametikool. Veelgi enam, uues tootmishoones on nüüdsest ametikooli paadiehituse õppurite jaoks ka eraldi klassiruum.

Murettekitav on see, et kuigi Saaremaal on väikelaevaehitus suhteliselt populaarne ala, mida õppida, õpitakse eriala küll selgeks, kuid siia tööle jääma väga ei kiputa. “Mis seal salata, üks asi, millega neid kinni hoida, on palk. Sellega on aga see häda, et see tuleb suuta välja teenida. Palka ei saa arutult maksta, kui seda raha pole kuskilt võtta,” tõdes Mark Muru. Kõik sõltub sellest, kui häid paate tehakse ning kui kiiresti suudetakse need valmis teha. Areng on ses osas olnud hea.
“Palgad on meil tõusnud. Mõnikord suuremate hüpetega, mõnikord väiksematega, aga eelmise aasta palgatõus oli meil 20 protsenti. See on päris kõva palgatõus ettevõtte jaoks,” leidis ta.

Muru kinnitusel ei kavatse ta enne jonni jätta, kui saabki väita, et neil on väga head palgad. “See tähendab, et meil peavad olema väga head inimesed tööl. Teistmoodi pole see lihtsalt võimalik.”

Jalg uue turu ukse vahel

Sihtturgude osas on Alunaudil samuti kõvad plaanid. Praegu on Alunaut põhiliselt allhanke-ettevõte, toodetakse Rootsi paaditehastele. See on mõnes mõttes mugav, sest müügi pärast muretseb keegi teine, endal tuleb lihtsalt müük n-ö ära vormistada. Allhankepoolt Alunaut seega kindlasti ära lõpetada ei taha, vaid võimalusel isegi suurendada.

Uusi turge tahaks aga siiski kõrvale leida. “Uksele on meil koputamas üks Soome tootja ja head tulemused sain sel kevadel Hollandi messilt. Meil on seal väga konkreetne huviline, kes tahaks meie toodangut müüa, ja ma arvan, et selle asjaga nüüd hakkamegi vaikselt edasi minema,” rääkis Mark Muru.
Lisaks on käed löödud ühe maailmatasemel disaineriga, mis tähendab, et Alunaudil on ühel hetkel välja tulemas ka paat, mis on täiesti oma toode.

 

Tahavad tööd anda kohalikele

Töötajate leidmisel on Alunaut Mark Muru sõnul igasugu “eksperimente” proovinud. Küll on üritatud töötukassa kaudu, küll ajalehe kaudu töökuulutuste abil. “Elu näitab, et parimad palad leiab ikka juhuslikult,” sõnas ta.
Kõige värskem Alunaudi töötaja tuli hiljuti ise tööd küsima sel põhjusel, et ta sõber juba töötas seal. “Vaatasime ta üle, nüüd ta on meil tööl ja tundub, et on hea leid,” tunnistas Muru. Teine hiljuti lisandunud töötaja Kati Käbin tuli Alunauti aga Tallinnast. Võttis pere kaasa, soetas Tornimäele elamise ning nõnda ta seal paadiehitajana nüüd töötab.

Tööjõupoliitika on Alunaudis üldjuhul selline, et kui vähegi võimalik, üritataksegi tööd anda inimestele, kes elavad Ida-Saaremaal. “Katsume nii, et inimesed, kes siinkandis elavad, saavad siin kodu lähedal tööd teha. Ja loodame samas, et nad siin püsivad, kui oleme nad välja õpetanud,” lisas Muru.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 667 korda, sh täna 1)