Eesti lennundust aitas luua Saaremaa mees

VASTUVÕTT: Sel 1939. aastal tehtud pildil tervitab õhukaitse insener Voldemar Post (vasakul) Eestisse külla saabunud maailmakuulsat Uus-Meremaa lendurit Jean Battenit (1909–1982), kes esimese naisena sooritas lennu üle Atlandi. Pildile on veel jäänud õhukaitse staabi ülem Aleksander Vernik. Foto: repro raamatust “Eesti lennukroonika”

Veebruaris möödus 115 aastat päevast, mil Kuressaares sündis Voldemar Post – mees, keda omal ajal peeti Eesti esimeseks ja ainukeseks diplomeeritud sõjaväeinsener-aeronaudiks. Paljuski tänu temale sai teoks ka Eesti lennunduse sünd.

Võib oletada, et Voldemar Posti nimi on paljudele tundmatu: ehkki me lennuliiklust kasutame sageli, on lennundus ja selle ajalugu küllaltki spetsiifilised valdkonnad, mille vastu reeglina vähesed huvi tunnevad. Seda huvitavam on fakt, et just Saaremaalt võrsunud mees aitas kaasa Eesti lennunduse sünnile.

Lapsepõlv ja õpingud

Voldemar Post sündis Kuressaares 1897. aasta 18. veebruaril. Väidetavalt oli tema isa lihtne tööline. Peres oli kolm last: tütar ja kaks poega. Voldemar oli vanuselt pere teine laps.
Teada on, et juba lapsepõlves tundis poiss huvi tehnika vastu. Nii olevat Voldemar suvistel koolivaheaegadel sageli teenistust leidnud väiksematel purjelaevadel.

Ta õppis Vene troonipärija Aleksei nime kandvas Kuressaare poeglaste gümnaasiumis (praeguse Saaremaa ühisgümnaasiumi eelkäija), mille lõpetas 1916. aastal Jaroslavli kubermangus Danilovi linnas, kuhu kool 1915. aastal sõja jalust evakueeriti.
Kuna parajasti käis I maailmasõda, võeti noormees kohe pärast kooli lõpetamist tsaariarmeesse. Kuid juba 1916. aasta oktoobris suunati gümnaasiumiharidusega Voldemar Post Petrogradi polütehnilisse instituuti lennunduse teoreetilistele kursustele. Tookord oli lennundus uus ja väga kiiresti arenev ala.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 438 korda, sh täna 1)