Kes vana asja ei…: 100-aastased värvikad teated ja krimiuudised

Üks perenaene tarwitatakse maa-mõisa. Lähemad teadust “Saarlase trükki-kojast”, kuulutas ajaleht Saarlane 128 aastat tagasi.

Pole teada, kas maamõis perenaese leidis, mille jaoks teda tarvis läks ning millise mõisaga üldse tegemist võis olla. Küll aga annavad tunduvalt uuemad, “vaid” 100 aasta tagused lehed teada, et kaks sooja ja kuiva korterit on Wäikses sadama uul nr 7 ära üürida ning et pühapäeval, 12. augustil korraldab Kuressaare Eesti Selts aia-kontserdi, kus meeste ja segakoori laulud, muusika, ilutuled; pärast saalis tants. Ligemalt võis ettevõtmisest lugeda müürilehtedelt.

Pidusid ei peetud aga üksnes Kuressaares. Nii korraldas Anseküla põllumeeste selts Anseküla theemajas suure piduõhtu, kus lubati rikkalikku programmi. Loodeti, et kuna igaüks majanduse tõstmiseks peab kaasa töötama, ja et pidu puhas sissetulek majanduse tõstmiseks läheb, on loota, et keegi pidust puuduma ei saa.

Kui praegu tihtilugu arvatakse, et vanasti oli taevas sinisem, rohi rohelisem ning kurja üldse ei tehtud, siis ajakirjandusse jõudsid toona tunduvalt värvikamad krimiuudised, kui neid praegu kohata võib. Nii saab 100 aastat vanast Saarlasest lugeda, kuidas 26. detsembril 1911 läinud Reo preester Saikla küla koolimajja teenistust pidama. Koolimajas elanud ka koolmeister ning toad olnud korratus olekus. Preester nõudnud nende ruumide korralepanemist, kus jumalateenistust tuli pidada. Sääl juures on koolmeistri abikaasa Sinaida preestrit mitmesuguste inetute sõnadega teotanud ning selle eest oli rahukohtunik koolmeistri abikaasa 100 rbl trahvi alla ehk 1 kuuks arresti mõistnud. Preester andnud aga pärast kohtuotsuse teatavakstegemist süüalusele andeks ning nii ei tulnudki proual trahvi maksta ega kinni istuda.

Kirjutatakse ka ühest ennekuulmata kohtuasjast, mis sügisel Kuressaares ringkonnakohtu väljasõidu osakonna ees arutusele tulemas. Nimelt seisavad kaebuse all Kihelkonnalt isa Karl, poeg Mihkel ja tütar Liisa, kes praegu 22 aastat vana, sugulise kokku elamise pärast, mille tagajärjel viimasel lapsed sündinud – üks vennast ja teine isast. Saarlane teavitab oma lugejaid, et nende aktide järele ähvardab kaebealuseid raske karistus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 251 korda, sh täna 1)