Tohvri turismitalu kui tuleviku pensionisammas

PEAVAD PLAANI: Tohvri turismitalu toimekatel omanikel Maime ja Ain Koppelil ideid jagub. Foto: Sander Ilvest

Kahutsi külas looduskaunis kohas asuv Tohvri turismitalu on tegutsenud juba kakskümmend aastat. Ettevõtlikud ja töökad kodumajutuse omanikud Maime ja Ain Koppel ütlevad kui ühest suust, et see on ka nende pensionisammas tulevikuks.

“Et meil kunagi pensionipõlves midagi teha oleks,” naeravad tragid tegijad ise, põhjendades turismitalu pidamist. Ain lisab, et lähed näiteks linna Maxima poodi, on vennad kohe nagu kaarnad ümber, et tule tee endale sammas. “Mul pensionisammas aga olemas, see on Tohvri,” muigab ta.

Koppelid räägivad, et neil ei ole kunagi igav. Tööd ja toimetamist on alati. Eelkõige on nende imekena suur koduhoov, millest osa on suveperioodil külaliste majutamiseks, mõeldud just aktiivsetele perepuhkajatele. Majast veidi eemal asub spordiväljak, kus saab korv- ja võrkpalli mängida. Lastele on aga ronimisatraktsioonid.

Mis tuleb, see ka läheb

Vanas renoveeritud taluaidas on kahes toas voodikohti kokku kümnele inimesele. Magamisasemeid ehivad stiilsed mummulised punased ja sinised voodikatted ning kõik on puhas ja kaunis. Eraldi on veel kamina- ja söögituba ning kööginurk, kus külalised võivad endale ise süüa valmistada.

Söögitoaseina ehivad mitmed väärt tunnuskirjad, mis aja jooksul saadud. 1996. aastal parima turismitalu tiitel, Lennart Meri tänukiri konkursilt “Kodu kauniks” ja 2002. aastal saadud kauni kodu tiitel.
Puhkemajas on ka saun ja dušš. Mõeldud on päris pisikestelegi, kelle vannitamiseks on sauna eesruumis sobiv vann. “Need ruumid olid varem maast laeni kola täis,” meenutab peremees algusaegu.

“Kui me alustasime, oli ühendus Saaremaa Koduturism ja siis oli meid kokku 26. Praegu on turismitalusid 260. Täpselt kümme korda rohkem,” toob Ain välja huvitava fakti. Kodumajutusega alustatigi sellepärast, et veidike lisa teenida, ja suvitajate majutamine andis selleks võimaluse.
Küsimusele, kas see ei ole häiriv, kui su elamises pidevalt võõrad ringi liiguvad, vastab Maime, et neil on ju suur hoov. Pealegi on puhkemaja poolne osa oma elamisest hekiga eraldatud.

Kauni koha on lisaks eesti puhkajaile üles leidnud nii rootslased, soomlased, sakslased, hollandlased kui ka lätlased ja leedulased jpt. Kõige kaugemalt ööbijad on olnud Austraaliast ja Jaapanist.
Küsimuse peale, kas on juhtunud, et keegi on üritanud ka n-ö külma arvet teha, kostab Ain, et aastaid tagasi, kui neil ööbisid nn arendajad, kes olid kõigile Saaremaal võlgu, oleks peaaegu nii juhtunudki. Aga siis saadi sotid õnneks selgeks tasaarvelduse ja tööga.

Milline on aga tänavune aasta klientide poolest olnud? Kuuldavasti olevat turisminduses ju kehv suvi. “Meie ei ütle küll paha sõna,” tunnistab Ain, lisades, et neid aitab praegu ka Pöide kirik, mida restaureeritakse. On ehitajaid ja on ka teisi majulisi.
Kõige parem variant ongi pererahva arvates töömehed, kes tulevad õhtul hilja, söövad hommikul kõhu täis ja lähevad tööle. Samuti on väga head ja rahulikud kliendid rootslased, norralased ja taanlased. “Vaatad – kas oli inimene toas sees või mitte? Ei saa arugi, sest nii korras on kõik,” räägib Ain.

Kui küsin, kas nad tegid kaks aastakümmet tagasi õige otsuse, kui asusid majutusega tegelema, vastab peremees, et tegelikult oleks õige nii, kui saaks aastaringi majutusäriga hõivatud olla. Siis tuleks kohe töölt ära ja pühenduks täielikult sellele. Aga talvisel perioodil valitseb Saaremaal ju teatavasti vaikelu. Oma igapäevast leiba teenib Ain seega suurettevõttes Eesti Energia elektrikuna. Abikaasa Maime, suurte kogemustega ja hinnatud kokk, on praegu Kuressaare ametikoolis toitlustuse vanemõpetaja.

“Me ei ole nii väga tulusid kokku löönud, aga enam-vähem, mis tuleb, see ka teist kätt tagasi läheb,” ütleb Ain. Sest kogu aeg on vaja midagi remontida, täiendada. Lisaks majutusele on Tohvri talus võimalik tellida hommikusööki, aga ja lõuna- ja/või õhtusööki. Seda pakutakse endises talulaudas, mis nüüdseks on saanud uhke ilme.
Üle viiekümne inimese mahutava peosaali seinu ehivad lõbusad pildid just nendest loomadest, kes selles laudas kunagi peavarju leidsid. Kanad, lehmad, vasikad… Samuti pildid, kust näha, milline ruum kunagi aastakümneid tagasi välja nägi.

Vahva ese, mis keset saali endale pilke tõmbab, on suur tool ehk siis nn kuningatroon, mille Ainile kunagi üks koolivend kinkis. Ain ütlebki, et seal istub Tohvri kunn ja kunn on parajasti see, kes sel toolil istub.
Muide, peolaudu on võimalik tellida aastaringselt. Tohvril on peetud pulmi, matuseid, kokkutulekuid, sünnipäevi jne.

Toetuseta ellu jäänud

Tähelepanuväärne on see, et kogu majutuskompleks on Tohvril tehtud toetust saamata. Ainus summa, mis saadud, oli 2007. aastal EAS-i starditoetus 50 000 krooni, mille eest osteti pliit ja kaks külmikut.
Mõtteid oli aktiivsetel turismitalu arendajatel veelgi, kuid kahjuks ei olnud hiljuti valminud projekt PRIAle vastuvõetav. Kuna maad maja ümbruses on, unistasid Koppelid golfiväljaku rajamisest. Samuti oli plaanis teha väike tiik ja järv, mille keskel väikesel saarekesel asub saun, kuhu saaks minna paadiga. Saare saun saunasaarel…
Need mõtted on nüüdseks aga maha maetud.

Viis aastat tagasi soetasid nad puidust saunamaja ja ühe nelja voodikohaga kämpingu, mis asub muust kompleksist eemal metsa veeres. Sauna, mida saab tellida vaid suveajal, võib kasutada koos tünniga. Kui keegi tahab ainult sauna, saab ta valida kas puuküttega või elektrikerisega sauna. Üldjuhul tahetakse rohkem puuküttega. Ning muidugi on suuremad saunaskäijad soomlased, venelased ja eestlased.

Kui küsin, kui paljud neid külastanud klientidest on püsikliendid, vastab Ain, et neid kuigi palju pole. “Palju sa ikka käid selles kohas, kus sa oled juba käinud? Sa tahad ju midagi uut näha,” selgitab ta. Ning möönab samas, et püsikliendid on pigem ettevõtete või firmadega seotud.
Hinnaklass turismitalus on soodne. “Sa ise võid panna ju hinna, mis tahad, aga siis jäädki istuma ja kliente ootama,” muheleb Ain ja ütleb, et ikka vaadatakse, mis konkurendid pakuvad.

Järeltuleva põlve pärast, kes kunagi talus toimetama hakkab, Koppelitel muret pole. Poeg Janno töötab praegu Keilas ABB kilbitehases töödejuhatajana ja kasvatab koos disainerist abikaasa Juliaga kaksikuid poegi Marekit ja Janekit ning kuuekuist pisitütart Merilyni.
Tallinnas elaval ja kosmeetik-jumestajana töötaval tütar Janikal ja tema meremehest elukaaslasel on aga poeg Robin, kes sel aastal kooliteed alustab.

 

OÜ Puhkering

Pöide vald, Kahutsi küla
Omanikud Maime ja Ain Koppel
Majutus nii aidas kui ka kämpingus, saun, kümblustünn, telkimisvõimalus, peolauad.
Avatud 1. mai–31. oktoober. Peolauad aastaringselt.
www.saaremaa.ee/tohvri/

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 325 korda, sh täna 1)