Ehkki Eesti Energia kodulehekülje teatel asub Ruhnu saarel töötav tuulepark, ei ole väikesaare elektritootmine kaugeltki perfektselt toimiv.
Saarte Häälega võttis ühendust Ruhnu saare püsi-elanik, kelle kinnitusel sinna 2007. aastal püstitatud tuulegeneraatorid ainult seisavad ja kujutavad kehva seisukorra tõttu endast elanikele ohtu.
“Minu nägemuses võiks see asi töötada. Ruhnu saare rohelise energia vastu pole mul midagi – asi on ju valmis ja 10 miljonit krooni on sinna alla pandud,” rääkis anonüümseks jääda soovinud saareelanik. “Mulle on südamelähedane, et ta oleks korras ja et kõigil oleks tore, aga mitte nii, et seisab lihtsalt mingi raud siin. Eesti Energia ei tunne absoluutselt huvi selle vastu.”
Eesti Energia taastuvenergia ja väikekoostootmise ettevõtte juht Innar Kaasik kinnitas tuulikute mittetöötamist, kuid soovitas probleemi mitte üle forsseerida. Näiteks ei olevat mingisugust ohtu, et mittetöötava tuuliku osad võiksid alla kukkuda.
“Üks tuulik on tööst väljas, sest kohale tuleb tuua kraana. Kuna saarele suurt pargast püsivalt ei käi, ootame ära ka teise tuuliku remonditsükli saabumise,” selgitas Kaasik.
“Ruhnu läksid üles kapitaalremonditud seadmed. Ruhnul on ka saekaater ja kui seal olid vanad masinad, siis Ruhnule viidi järelveetav generaator, mis paigaldati kaatri juurde. Elektrilevi ostis poolteist aastat tagasi uued generaatorid, mis suudavad tulevikus ka saekaatri käivituse ära kannatada. Katkestusi kindlasti ei tule.”
Ruhnu ja ka teiste väikesaarte elanikele soovitab Kaasik igasuguste probleemide ennetamiseks hoopis ise generaatorid püsti panna.
Keegi ei räägi, et katkestused on. Raisati hulka raha ja tolku ei midagi. Tegelikukt ei ole tuulikud kunagi korralikult töötanud. Mis kasu on nendest seisvatest ventilaatoritest?
Härra Kaasik arvab, et Ruhnul vool on ja kõik korras. Kuid ehitada mittetoimivaid ehitisi mis risustavad Ruhnu vaadet on liiast.
http://ww2.eas.ee/vfs/4748/inseneeria_3_2008.pdf
Strandberg ütles:
Kui 130 m2 suuruse hoone energiakulu
on 300 kWh/m2 aastas, vajab see võimsust
10 kW (kilovatti); sama suure energiat
säästva hoone puhul on sama näitaja aga
vaid 1 kW!
Kui ühe
hoone või korteri maksimaalne energiatarbevoog
oleks 1–2 kW, kerkib paratamatult
küsimus, kas selle katmiseks on vaja kindlasti
liituda suure energiavõrguga või tsentraliseeritud
energiatootmissüsteemiga. Minu
seisukoht on, et tuleviku talumaja võiks olla
oma energiavarustuses maksimaalselt autonoomne.
Selleks on piisavalt energiavooge,
kasvõi päikest-tuult.
http://ww2.eas.ee/vfs/4748/inseneeria_3_2008.pdf
“Ruhnu läksid üles kapitaalremonditud seadmed”- Tüüpiline mittemõtlemine. Kes võis selle peale tulla, et seadmed rikki lähevad ja kohapeal kraanat pole. Hoolimatust näitab seegi, et ootame kuni kõik katki lähevad, siis teeme kõik korraga korda.
Tänage õnne, et vool on teil üleüldse olemas.
Üks generaator seisab, kuid teised töötavad.
Teile öeldi ilusti, et tehke ise, kui paremini saate.
Jõudu teile selleks. Hakake juba homme pihta!
Innar Kaasik peaks teadma, et igat töötavat tuulikut peab iga 6 kuu tagant hooldama. Ruhnu tuulepargi viimane korralik hooldus tehti kaks aastat tagasi. Ime üldse, et see üks tuulik veel tõõtab.
Ja härra Kaasik ei saanud vist õigesti aru, mitte ei ole asi voolu kvaliteedis vaid ruhnlaste soov on, et saarel olemasolev tuulepark töötaks ja toodaks saarele rohelist energiat. Kui on investeeritud juba niipalju, kas on siis raske tuulepark korralikult töös hoida?