Saaremaal on tänavu haruldaselt kehv meeaasta

RÕÕMSALT EDASI: Mesinike jaoks raske aasta pole Tomas Tähelt elurõõmu võtnud. Foto: Sander Ilvest

“Sel aastal on saak nii kehva, et ta pole lihtsalt kehva, vaid väga kehva,” ütles Saaremaa suuremate mesinike hulka kuuluv Valjala mees Leevi Väli, kellele kuulub 250 mesitaru.

Viimased veerand sajandit mesindusega tõsiselt tegelenud Väli tõdes, et tema mäletamist mööda on tänavusest veel kehvem olnud vaid 1998. aasta, kui pere kohta saadi mett alla kümne kilo.

Muhu mesinik Aimar Lauge ütles, et enamiku maakonna suuremate mesinike saak jääb 30 kilo kanti pere kohta, mis on umbes poole vähem kui kahel viimasel aastal. Kehva saagi põhjuseks on sademeterikas ja jahe suvi. Sadu peseb õitelt nektari ning jahedad ööd ei lase taimede nektarinäärmetel korralikult tööle hakata. Ka ei taha mesilasemad jaheda ja vihmase ilmaga paaruda.

Saak poole väiksem

Ida-Saaremaal mesilasi pidava Tomas Tähe 200 mesitarust paikneb üks osa Kõrkvere kandis kuiva pinnasega poolsaarel ja teine osa sisemaale jääva Koigi raba ümbruses, kus maa on palju niiskem.
Möödunud aastal sai Täht nii Kõrkverest kui ka Koigi raba ümbrusest 60 kilo pere kohta, mis on üsnagi erakordne, sest reeglina on meesaak kuivadel aladel umbes poole väiksem. Tänavu tuleb Kõrkvere tarudest viletsad 20 kg pere kohta, Koigi rabast saab ehk pere kohta keskpärased 40 kilo.

 

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 514 korda, sh täna 1)