Kas Saksamaa eelistab Hiinat Euroopale? (1)

KLAASID KOKKU KÕLAGU: Saksamaa kantsleri Angela Merkeli väga head suhted Hiina peaministri Wen Jiabaoga on tekitanud spekulatsioone, et Berliin võib lähitulevikus oma traditsioonilistele liitlastele selja keerata. Foto: internet

Säärase intrigeeriva ja palju vaidlusi tekitanud küsimuse esitas nädal tagasi Prantsuse veebiväljaanne Atlantico. Väljaande arvates näitab Saksamaa flirtimine Hiinaga selgelt, et Berliini poliitikud eelistavad kitsalt rahvuslikke huve üleeuroopalistele.

Kui üks või teine riik võtab ette mitmeid üllatavaid samme, tekib paratamatult küsimus selle riigi strateegia kohta. Nii on praegu lugu Saksamaaga, kelle n-ö eraviisilised suhted Hiinaga on viimastel aastatel üha tihedamaks muutunud. Asi on läinud isegi nii kaugele, et Berliini ametivõimude jaoks on Euroopa ja lääneriikide ühishuvid hoopiski tagaplaanile jäänud, kirjutab Atlantico hiljuti ilmunud pikemas artiklis.

Sellise väite tõestuseks meenutab Prantsuse veebiväljaanne viimase kolme aasta sündmusi. Ehk loetleb Berliini poliitikute peamisi algatusi, mida Saksamaa on alates 2010. aastast, kui eurotsooni kriis oli tekkimas, Hiina suhtes ette võtnud. Atlantico nimetab neid algatusi üllatusteks.

• Esimene üllatus: 2010. aasta oktoobris võttis Ameerika president Barack Obama G-20 tippkohtumisel Sǒulis ette diplomaatilise pealetungi. Nimelt väitis ta, et just Hiina kunstlikult tekitatud väliskaubanduse ülisuur positiivne saldo on Ameerikas ja kogu maailmas puhkenud majanduskriisi peamine põhjus. Teatud määral on selline vaatepunkt õigustatud, sest praegu hoiab Peking oma rahvusvaluutat range kon trolli all ja selle kurss on näiteks USA dollari suhtes kunstlikult alandatud, mis annab Hiina kaupadele maailmaturul suure konkurentsieelise.

 

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 92 korda, sh täna 1)