Jaanus Reede: Õpetajahingega endine majandi- ja vallajuht (3)

PRESIDENDI VÕÕRUSTAJA: Lümanda vallavanemana võõrustas Jaanus Reede (vasakult teine) 1995. aastal Taritus president Lennart Merd. Foto: erakogu

“Mul on praegu Taritu kooli kokkutulekuks ettevalmistused pooleli ja siis olen lubanud siin suveüritustel abiks olla. Aega napib,” ütles Salme mees Jaanus Reede ligi kuu aega tagasi. Juulikuu viimaseks päevaks olid kokkutulekud ja teised tähtsad tegemised Reede perel seljataha jäänud. Valve ja Jaanus Reede võtsid lehemehi vastu oma kaunis suvekodus Salmel Kastani tänaval.

“Me oleme rändlinnud. Kevadel tuleme siia ja sügisel lähme korterisse,” rääkis perenaine Valve.
Missugune aed! Lilled, lilled ja veel kord lilled. Õunapuud ja marjapõõsad, kartul tuleb oma maa pealt. Muru on laudsiledaks pügatud. Pühapäevane maru murdis iidse puu küljest elamu lähedal suure oksa. Maja peale see õnneks ei kukkunud.

Kastani 10 ilusa kodu on soomlasedki üles leidnud. Soomekeelse ajakirja Viva värskes numbris on Reede pere iluaiast ja pererahva tegemistest pikk ja põhjalik jutt.

Kolmapäeval andis Jaanus Reede üle materjalid, mis ta oli Salme valla 20. aastapäevaks koostanud. “Jätan kolleegid näitust üles panema ja kujundama. Ise sõidame abikaasaga väiksele Euroopa reisile,” mainis Reede. “Eluaeg oleme nii palju pidanud organiseerima, juhtima ja vastutama, nüüd võtame reisipaketi, kus saame nautida seda, millest oleme noorena unistanud.”

Sõrve ajalugu on Jaanus Reede palju uurinud. Sõrvemaa haldusajaloo, alates muinasajast kuni tänase päevani, on ajaloohuviline mees endale põhjalikult selgeks teinud. Hiljaaegu esines Reede sel teemal Laadla seltsimajas.

 

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 321 korda, sh täna 1)