Kuressaare linnusõnnikuga kimpus (12)

LILLED LINNUSÕNNIKUS: “Praegu, kui lilled on ees, ei paista, aga muidu on kõik see täis,” kirjeldab Kuressaare Ferrumi ärikeskuse lillepoe omanik Kaade Rosin. Foto: Sander Ilvest

Kuressaares on jalakäijatel mitmel tänaval probleeme, kuna raske on leida teed lindude väljaheidete vahel ja samal ajal jälgida, et ei saaks ülalt mõne uue laadungiga pihta.

“Niikaua kui lahendust pole, peaksime ikkagi sõbralikult koos eksisteerima – linnud, linnaloomad ja inimesed,” ütles Kuressaare majandusala abilinnapea Kalle Koov, avaldades lootust, et lahendus probleemile leitakse peagi.

“Võiksin ju pikalt rääkida, kuidas oleme probleemile, mis linnuparvest maha jääb, sealhulgas ka lindude väljaheidete küsimusele, lahendust üritanud leida, aga tunnistagem ausalt, et head rohtu pole,” tõdes Kalle Koov ja lisas, et kui keegi Eestis oleks lahenduse leidnud, küll siis Kuressaaregi selle kasutusele võtaks. Aidanud pole Kuressaares lindude peletamine ja kui mõnes paigas Eestis on lindude peletamiseks kasutatud ka pesade lõhkumist, siis Kuressaares mitte.
“Ja kas seda saab ka päris heaks tooniks pidada,” sõnas Kalle Koov.

Tema sõnul peaks liigi eksisteerimise jaoks talle kindlasti andma pesitsemisvõimaluse.
“Ma tean küll, et kormoranidega võitlemiseks kasutatakse seda, et munad lihtsalt määritakse kas õli või millegi sellisega kokku, et pojad ei kooruks, aga see on teine asi. Linnupesade lõhkumist meil küll ette ei ole tulnud,” ütles Koov.
Kuressaares on siiski probleeme varestega, nagu ka paljudes teistes kohtades.

Lindude väljaheited “kaunistavad” Kuressaare paljusid tänavaid. Kuigi linnavalitsusse Koovi sõnul lindude väljaheidetega seotud kaebustega pöördutud ei ole, on möödujatele siiski silma jäänud mõned rohkem reostatud kohad.
“Tänavaid peab ikkagi koristama Linnamajandus, nii palju kui nad seda jõuavad teha, ja seal peab ka vaatama, kelle koristusala see on,” selgitas Koov. “Kui pidada silmas Rae poe esist, siis siin peab koristama hooldusfirma ISS.”
Kokkuvõttes peab tema sõnul iga kinnistu omanik ise või siis hooldusettevõte tagama kinnistu heakorra, sealhulgas ka linnuväljaheidete koristamise, kui see vajalik on.

 

Kaade Rosin: “Nagu Eesti riigis kombeks, keegi ei vastuta”

“See on nagu Bermuda kolmnurk,” näitab Kaade platsi, mis jääb Rae kaupluse, kultuurikeskuse ja Ferrumi vahele.
Tema kaup on osaliselt õues ning seetõttu on lillepoel samuti probleeme lindude ja nende väljaheidetega. Kaade Rosina sõnul päevaajal linde eriti palju ei ole ning lilled püsivad õnneks enamasti puhtad.
“Koristaja peab selle eest vastutama,” sõnab Kaade Rosin kindlalt, “aga ma ei tea, kuidas ta seda teeb, kui tal on ainult väike hari. Selleks oleks vaja mingisugust survepesurit.”

Kaade Rosin kinnitab, et tema ei ole kohustatud poe esist koristama, kuigi mõnikord lilli kastes nühib siiski märga kõnniteed harjaga, et olukorda parandada.
“Kolm meetrit majast on jah maja vastutus, aga sealpool on linna territoorium,” sõnab Rosin ja osutab Rae poe esisele platsile.

“Nagu Eesti riigis kombeks, keegi ei vastuta. Linnud vastutavad,” naljatleb Rosin. “Puud tuleb maha võtta ja siis ei ole probleemi.”
“See on ikkagi koristusfirma pärusmaa, talvel peab ta lund lükkama ja suvel sellega siin tegelema,” sõnab Kaade Rosin kokkuvõtvalt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 322 korda, sh täna 1)