Körber pani rahva laulma

Sel nädalavahetusel tähistati Anseküla kauaaegse kirikuõpetaja Martin Georg Emil Körberi 195. sünniaastapäeva. Mitmel alal tegutsenud mees kirjutas ennast Saaremaa ajalukku esimese maarahva laulupäeva korraldamisega Sõrvemaal.

Pühapäeval, 29. juulil, möödus 195 aastat kirikuõpetaja, helilooja ning kodu-uurija Martin Georg Emil Körberi surmast. Seda tähistati kontsert-jumalateenistustega nii Jämaja, Salme kui ka Kuressaare Laurentsiuse koguduses. Kõlas Körberi muusika, mida esitasid Jaan Vaidla orelil, Paul Hammer viiulil ja solist Caroliina Neerot.

Mis on aga see, mille pärast ühte inimest peetakse meeles veel aastaid pärast tema surma? Vaevalt oleks üks saksa soost mandrimees Sõrvemaal tuntud vaid selle pärast, et ta pea 30 aastat teenis Anseküla kogudust? Põhjuseks on see, et ta pani maarahva laulma. Ja mitte lihtsalt regilaulu või kirikukoraale, vaid tõelist koorilaulu ning seda rahva omas keeles.

150 aastat tagasi, kui Ameerikas möllas kodusõda, millega üritati vabastada neegerorje ning Vene tsaaririigis toimus hiiliv venestamispoliitika, tuli Tartumaalt Võnnust Sõrve Anseküla kogudusse üks saksa soost mees, kes selle asemel, et võimudele meele järgi olles venestamispoliitikat ajada, hakkas koguma Suure Tõllu muistendeid ning andis lihtsatele taluinimestele võimaluse osaleda koorilauluproovides. Selleks koostas ta ise ka eestikeelsed muusikapalad. Proovid ei toimunud mitte kiriku seinte vahel, vaid Körberi juhtimisel mindi Massinõmme kadakasele karjamaale, kus toimus Sõrvemaa esimene laulupäev. See oli hetk, mil inimesed mõistsid, et koorimuusika ei ole mitte ainult sakste pärisosa, vaid igaühele jõukohane tegevus. Ning vast oli Sõrvemaa laulupäev üheks vundamendikiviks 1869. aastal Tartus toimunud üldlaulupeole.

Seda, et mälestus Körberist on Sõrves säilinud, näitab ka see, et ülemaailmsete sõrulaste päevade raames toimus Ansekülas pärimuspäev nimetusega “Pühapäev Körberiga”, kus Körberiks kehastus Raimond Ellik ning Körberi loomingut luges Helle Timm.
Kellel aga on Körberi loomingu vastu suurem huvi, saab osaleda 12. augustil kell 14 algaval Anseküla kaasaegsel laulupäeval. Seal on lisaks Körberi tuntud lauludele, mida esitavad kohalikud muusikakollektiivid, võimalik kuulda ka tema laulukogumiku “Taeva Lõoke” kaasajastatud versiooni, mille on kokku seadnud Jaan Vaidla.

Tõnu Veldre
Martin Körberi selts

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 187 korda, sh täna 1)