Tormist: “Selliseid asju ei juhtu ainult Ameerikas, vaid ka Eestis!”

JUSTKUI AMEERIKAS: “No nüüd ma nägin, et selliseid asju ei juhtu ainult Ameerikas, vaid ka siin Eestis,” ütles IT-ärimees Kristian von Wowern, kelle mõlema maja katuse kallal tromb oma hävitustööd tegi. Foto: Sander Ilvest

“Torm oli maja nii kangutanud, et seespool on suured praod ja katuseaknad on teistpidi,” kirjeldab Kuressaare Sinilille tänava eramu omanik Kristian von Wowern, kes pühapäeval maalt linna naastes leidis eest tormi lõhutud korstna, lömastatud aia ja ripakil katused.

Pühapäeval Kuressaaret räsinud torm katkus katuseid tervenisti või osaliselt maha kümmekonnalt majalt, lennutas neid sadade meetrite kaugusele, juuris välja puid ning lõhkus aedu ja autosid. Imekombel ei saanud ükski inimene vigastada.
Kristian von Wowern oli pühapäeva õhtul Sõrves, kui töömehed helistasid, et katused, aknad ja aed on puruks. “Alguses ma ei uskunud, aga siis sain aru, et nalja pole,” ütles peremees, kes juba pühapäeva õhtul koos abilistega katustele kiled peale pani.

“Võrreldes naabritega pääsesime kergelt,” arvas peremees, näidates kõrval asuvale krundile, kus majalt tervenisti maha tulnud katus oli lennanud naaberhoovi, lömastades kaubiku ja lõhkudes nii maja seina kui ka akna.
Suurt kahju kannatanud majaperemees, Kuressaare Soojuses töötav Paul Leemet jäi kommentaare jagades napisõnaliseks.

“Tahan kogu südamest tänada kõiki, kes appi tulid,” rõhutas Leemet, pidades silmas töömehi, kes eile aitasid tal ajutist katust kiiresti peale panna, kui ka neid kümneid abilisi, kes ööl vastu esmaspäeva koos naabritega nende kodu tugevatest veekahjustustest päästa aitasid. “Võhivõõrad tulid appi ja ma olen väga tänulik,” ütles Leemet veel kord.
Lisaks von Wowernile ja Leemetile oli tükikesest katusest ilma jäänud veel üks naaber, kes leidis katuse plekiribad saja meetri kauguselt.

Kurioosumina oli tromb valinud pahategudeks kindla tee – purustades mitu katust, jättis näiteks hoonetevahelise kilekasvuhoone puutumata. Tugevalt kivimajalt rebis korstna, aga naabri poolik ja ajutise katusega elamu jäi täiesti vigastusteta!

Keeristorm lammutas Kuressaaret

Lisaks Kuressaare Marientali kandi eramajadele räsis torm ka Mooni tänava kortermaju. Katuseta jäid nii ridaelamuboks kui ka neljakorruselised suurmajad.

“Istusin parajasti toas, kui tuul järsku tõusis, vaatasin aknast tuules kaldu vajuvaid puid ja nägin, kuidas Mooni tänava maja katus lendu läks. Hirmus oli!” rääkis naine, kes koos oma väikeste lastega akendeta esikusse peitus ja tormi lõppu ootama jäi.
Ühes teises sama elamu korteris pidi aga perenaine hirmununa esikust jälgima, kuidas akna purustanud tuulekeeris ta köögis märatses.

Katused lõhkusid ka autosid

“Mõne aja pärast oli vaikus, nagu poleks mingit tuult olnudki, ja siis me läksime naabrinaisega õue vaatama – nagu sõda oleks Ida-Niidust üle käinud, sest kõik tänavad olid oksi ja eterniiditükke täis,” rääkis majaelanik, kes ise kahjudeta pääses.
Lääne päästekeskuse kommunikatsioonijuhi Viktor Saaremetsa sõnul tuli päästjatele esimene väljakutse pühapäeval kell 22.17 Kuressaare Mooni tänavale, kus torm oli viinud neljakorruselise elumaja katuse.
Lisaks olid Mooni tänaval kahjustada saanud veel kahe maja katused ning osalisalt oli eterniiti alla kukkunud Ida tänaval asuva elamu katuselt.

Saaremetsa sõnul said majade vahele lennanud eterniiditükkidest kahjustada ka sinna pargitud autod.
Päästjad eemaldasid katustelt ohtlikud katuseosad ja piirasid ohuala lindiga. Poolt tundi hiljem kutsuti päästjad Kuressaare Sinilille tänavale, kus tromb oli viinud eramu katuse, mille osad lendasid kõrvalhoovi ja lõhkusid seal pargitud kaubiku ning kahjustada sai ka maja katus.

Päästjad said hakkama

Tromb lõhkus osaliselt veel nelja maja katused Sinilille, Kannikese ja Mündi tänaval. Päästjad eemaldasid ohtlikud katuseosad. Samal õhtul tuli nii Turu kui ka Tallinna tänavalt ära koristada liiklust takistanud mahalangenud puud.
Saaremetsa sõnul said päästjad töödega hakkama ning vaatamata tugevale tormile ja lõhutud majade hulgale ei tulnud lisajõude välja kutsuda.

Evely Aavik

 

Uut raju pole kohe oodata

“Tormi ei tohiks nüüd tulla, täna on Saaremaal õhumass hoopis teine kui eile,” sõnas EMHI meteoroloog Taimi Paljak. Ka paari päeva pärast pole tormi naasmist oodata, sest peagi tuleb uuesti kuumem õhk peale. “Soojemat õhku tuleb reedeks, laupäevaks. Ja äikesevõimalus on ka, aga see ei tohiks nüüd nii äge küll tulla,” lisas ta. Paljaku sõnul liiguvad äikesepilved edasi Peipsi taha Venemaale.

Üleeile oli valvesünoptiku sõnul tuule kiirus Vilsandil 32 m/s, Roomassaares 27 m/s ja Sõrves 21 m/s.
“Kunagi ei saa äikest niimoodi prognoosida, et see kindlasti pole äge, aga hetkel prognoosipilt seda ei näita,” lisas ta. Meteoroloogi sõnul on nädala teisel poolel äike tugevam ilmselt mandril.
If Kindlustuse kommunikatsioonijuht Rain Porss ütles, et If Kindlustusele on üleeilse tormi põhjustatud kahjujuhtmeid laekunud 13 ja neid tuleb jätkuvalt juurde.

Kuressaarest on tema sõnul kahjuteateid tulnud neli ning kõigi nelja juhtumi põhjuseks oli tugev tuul/torm, mis on majale kahjustusi (enamjaolt katusekahjustused, ühel juhul tekitas kahju naabrimehe hoone lahtitulnud katus) tekitanud.
“Selliste juhtumite puhul võib kahjusumma olla viiekohaline number,” tõdes Porss.
Salva Kindlustuse AS-i kahjukäsitleja Aivar Johansoni sõnul on neil üks juhtum Kuressaares Mooni tänavas, kus torm rebis katuselt osa eterniiti lahti. Ent osa inimesi teatab kahjustustest hiljem, lisas Johanson, näiteks kui inimesed on puhkusel või lihtsalt kodust ära, ning seetõttu võib juhtumeid lisanduda. Siiski avaldas Johanson lootust, et Mooni tänava juhtum jääb ainsaks.

“Varakahjujuhtumeid on kolm,” sõnas ERGO kindlustusdirektor Andres Konsap, kelle sõnul kahju suurus pole veel teada, sest juhtumeid võib lähiajal lisanduda.

Mariell Raisma

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 539 korda, sh täna 1)