Sõrulaste kokkutulek üllatas osavõtjate rohkusega

KOLM SÕRULAST: Peeter Aadussoo (vasakult) Mati Petrov ja Jüri Koppel tunnistavad, et Sõrve on neil kangesti südamelähedane: “Kehv maa on küll, aga peaasi, et meri ümber – see annab jõudu ja tervist!” Foto: Sander Ilvest

Mitte keegi ei osanud prognoosida, et laupäeval toimunud IV ülemaailmsele sõrulaste kokkutulekule tuleb rahvast nii palju – umbes 800 inimest.

“Kirja sai tublisti üle 700, aga kui arvestada sellega, et registreerimislaua juurde oli kogu aeg üüratupikk järjekord, siis võib arvata, et paljud jätsid ennast lihtsalt kirja panemata,” arvas Luule Aadussoo, Torgu vallavolikogu liige, kelle hooleks oli sel päeval jäetud see kõige peenem töö – arvepidamine. “Igatahes ületas osalejate arv kõik meie ootused.”
Kui võrrelda sõrulaste eelmiste kokkutulekutega (kokku kolm, viimane 1993. aastal), siis pole nii palju kohaletulnuid iial varem olnud. Seekord oli tulijaid lähedalt ja kaugelt, mandrilt ja saartelt, Saksamaalt, Rootsist, Soomest, isegi Ameerikast.

Et üritus igati õnnestus, tundsid heameelt nii Salme vallavanem Kalmer Poopuu kui ka Torgu vallavanem Tiit Põld, kes käskis ilmtingimata kirja panna, et tegu oli ikkagi kahe valla – Salme ja Torgu – ühise ettevõtmisega, mille algatus ja initsiatiiv tuli sõrulaselt ja endiselt riigikogu liikmelt Laine Tarviselt.
Ka Põllu sõnul ei osanud kokkutuleku organiseerimiskomitee ette arvata, et rahvast nii palju kokku tuleb. Seetõttu, kahju küll, saanud supilaar pisut liiga vara otsa, aga õnneks jätkunud praadi, jäätist oli küll ning lõpuks saabunud kohale ka suitsulestad. Kes sai, see kiitis. Ja sõrulaste laulik “Sörulased loulvad”, mille oli kokku pannud Hilja Kitt ja mida rahvale jagati välja 200 eksemplari, läks kui soe sai. Ent asjamehed otsustasid sealsamas, et laulikut tellitakse trükikojast juurde veel umbes 400 tükki. Nõnda, et lootust veel on.

“Nii palju kiitust ja kallistamisi, nagu ma sel päeval seal registreerimislaua taga sain, pole ma eluilmaski saanud,” rääkis Aadussoo esmaspäeva hommikul Saarte Häälele. “Kõik nad olid nii tänulikud, et selline kokkutulek toimus. Nad kiitsid, et Jämaja surnuaed on nii ilus ja korras ja jätvat muide kaugele maha isegi Metsakalmistu. Et Mõntu sadam on nii kaunis ja nii hästi hooldatud, et seal oli palju ruumi nii inimestele kui ka autodele. Ja veel, et olime tellinud nii ilusa ilma.”

Tõsi, kogu laupäevane päev oli ilma poolest Mõntus lausa suurepärane. Paar vihmapiiska tuli siis, kui peeti asiseid kõnesid. Kui Heldur Seegel rääkis vanast Sõrvemaast, kui kõnepuldis käisid järgemööda Torgu vallavolikogu esimees Mihkel Undrest ja Salme vallavolikogu esimees Prits Liblik, Laine Tarvis jt. Kultuuriprogramm oli tihe ning tipnes Sirje ja Rein Kure etteastega, mis kutsus tragimad sõrulased ka tantsupõrandale.
Õhtu eel tõusis Läti poolt mere kohale tume vihmapilv, mis muutis aga ühtäkki suunda ja jättis Mõntu täiesti vihmata. Kui päike loojus, süüdati lõke ja lasti õhku kuumaõhupallid. Mere ääres oli siis nii ilus, et rahvas oli lummatud.

Tegijaile patsutati tunnustavalt õlale: “Ju te tuleval aastal ikka ka midagi sõukest teete!” Korjanduskast, kuhu igaüks oma suva järgi annetuse tegi, sai päeva lõpuks üsna täis. Pitseeriti kinni ja kui Torgu vallavalitsus 1. augustil täies koosseisus taas tööle tuleb, siis loetakse raha kokku. “Ega see odav lõbu ju polnud, aga asi oli seda väärt,” kinnitas Torgu vallavanem Tiit Põld.

Pikemalt ja põhjalikumalt loe sõrulaste IV ülemaailmsest kokkutulekust laupäevasest, s.o 4. augusti Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 745 korda, sh täna 1)