Saarte Hääl soovitab: Ajaproovile vastu pidanud pärlid

TEAB, MIDA RÄÄGIB: Kammermuusika puhastab hinge ja aitab eneses tasakaalu leida, ütleb Imre Sooäär, kes fotol muheleb 2010. suvel Muhus toimunud kantaadi “Tähemõrsja” esmaettekandel. Foto: Rita Loel

Tänapäeva kirevas Eesti festivalisuves on juba raske orienteeruda. Valida on nii paljude muusikaliste võimaluste vahel, lisaks veel vabaõhuetendused, et kohati tundub, nagu oleks kultuurirahva suvine puhkusteperiood töisemgi, kui talvine. Mulje on ilmselt petlik, sest kokkuvõttes on ju talveperioodil kontserte rohkem, aga kindlasti ei käi see väide eesti saarte muusikaelu kohta, mis suvel erilise hoo saab.

Selles virrvarris tõusevad esile need pärlid, mis on ajaproovile vastu pidanud. Eriti puudutab see festivalimaastikku. Üheks Eesti pärliks suvefestivalide seas on kindlasti saanud Kuresaare Kammermuusikapäevad, mis toimuvad tänavu juba 18. korda. Juu Jääbi ja järjest kasvava populaarsusega ooperifestivali kõrval on kammermuusika esimesena neist võitnud paljude muusikasõprade südamed. Eriti nende omad, kes suurtele rahvamassidele ja sumisevale püstijalamelule eelistavad vahetumat ja intiimsemat muusikaelamust.

Kammermuusika annab meile võimaluse vaadata enda sisse ja tabada neid noote, mida suurte koosseisude puhul välja ei kuule. Muusikalist ja visuaalset informatsiooni on suure sümfooniaorkestri juures väga palju. Raske on esmapilgul kõike tabada ja detailidesse süüvida.  Kammerkoosseisud annavad võimaluse muusikalist teksti ja selle esitajaid lähemalt tunnetada ja seetõttu võibolla rohkem sügavuti minna.

Andres Paas Kuressaare Kammermuusikapäevade kunstilise juhi ja kuraatorina on aastaid teinud tublit tööd. Ta ei väsi meid üllatamast ka tänavu. Festivali kava on traditsiooniliselt professionaalne ja esitajate koosseisud saarte väikest kultuuriruumi arvestades taas maailmaklassist.

Esinejate plejaadist tasuks kindlasti ära märkida ja soovitada vokaal-instrumentaalsekstetti Neapolis Ensemble Itaaliast, Ungari vokaalsekstetti Unicum Laude, pianisti Wojciech Waleczeki ja teiste andekate muusikute esinemisi. Eesti muusikutest astub avakontserdil üles traditsiooniliselt Andres ise koos Silver Ainomäe ja Anna-Liisa Bezrodnyga. Mõlemad on maailma suurtelt lavadelt kodumaad külastama tulnud. Juba varasemalt festivalil esinenud Ciurlionise kvarteti jälgedes toob tänavune programm meile Leedu teise mainekama Vilnius String Quartet ‘i põneva kavaga maailma ja leedu klassikast, aga ka kummarduse Eino Ellerile.

Üheks festivali kvaliteedinäitajaks võib kindlasti pidada ka uudisloomingu esitamist. Kõrvuti kammermuusika klassikaga on Kuressaares kõlanud mitmete teoste maailma- ja Eesti esiettekanded,  sealhulgas spetsiaalselt festivali tellimusel valminud teosed. See on oluline, sest uudisteosed näitavad meile kammermuusika liikumissuunda.

Küllap on Andresel ka tänavu mõni uudisteos varuks.

Kammermuusika puhastab hinge ja aitab enesega tasakaalu leida. Seetõttu tasuks suvetormamiste keskel aeg maha võtta ja mõned tunnid sisekaemusele pühendada ning teha seda imekauni muusika saatel.

Imre Sooäär,
muusikaakadeemia kompositsiooni magistrant

 

Avakontsert


Andres Paas (klaver),
Anna-Liisa Bezrodny (viiul) ja Silver Ainomäe (tšello)

Teisipäeval, 31. juulil kell 19 Kuressaare kultuurikeskuses

Kuressaare Kammermuusika Päevade publiku poolt oodatud traditsioonina musitseerib ka seekordse festivali avakontserdil peakorraldaja ja kunstiline juht, Kultuurkapitali Kultuuripärli tiitliga pärjatud Andres Paas. Peenekoelise ja romantiliselt kirgliku muusikunatuuriga pianist on aastate jooksul koos kodu- ja välismaiste ansamblipartneritega ettekandele toonud märkimisväärse osa maailma kammermuusika kuldvarast. Seekord on tema lavapartneriteks välismaal resideeruvad ja paljudel mainekatel maailma kontserdilavadel tunnustust pälvinud Eesti muusikud: viiuldaja Anna-Liisa Bezrodny ja tšellist Silver Ainomäe. Suurbritannias elav Anna-Liisa Bezrodny ja Ameerikas resideeruv Silver Ainomäe on mõlemad mitmete rahvusvaheliste konkursside laureaadid ning hinnatud soolo- ja kammermuusikud.
Avakontserdi kava on värvikas ja ekspressiivne. Smetana ja Schuberti klaveritriode kõrval kõlavad ka Schumanni meeleolukas “Adagio ja Allegro” ning Raveli temperamentne “Mustlasrapsoodia”.

 

Visioonid


Duo Jelena Ossipova ja Oksana Sinkova (Eesti)

Kolmapäeval, 1. augustil kell 22 Kuressaare linnuses

Eesti üks tuntumaid ja põnevamaid noori flöödimängijaid Oksana Sinkova on võitnud üle kaheteistkümne konkursi ning ta tunneb ennast kodus erinevates muusikastiilides ja mängib võrdväärselt hästi erinevate ajastute heliloojate muusikat. Ta on esinenud paljudes riikides ja soleerinud ka mitmete Eesti ja välismaa orkestrite ees.
Eesti noorema põlvkonna kitarrist Jelena Ossipova on osalenud paljudel meistrikursustel ja rahvusvahelistel kitarrifestivalidel Hollandis, Saksamaal, Austrias, Itaalias, Leedus, Poolas, Soomes jm ning on oodatud interpreet arvukatel kontserdilavadel.
Eesti muusikute duo viib oma kontserdil kuulajad põnevale mererännakule eksootiliste maade Hispaania, Argentiina, Ameerika, Lõuna-Korea jt heliloojate kaasakiskuva muusikaga.


Fantaasiad


Wojciech Waleczeki (Poola) klaveriõhtu

Neljapäeval, 2. augustil kell 19 Kuressaare kultuurikeskuses

Maailmas tormilist pianistikarjääri tegev noor Poola klaverikunstnik Wojciech Waleczek on eriliselt põneva kõlakäsitlusega muusik. Tiheda kontserdigraafikuga noor pianist annab kontserte kõikjal üle maailma nii sümfooniaorkestrite ees kui ka soolo- ja kammermuusikuna.

Ta on võitnud auhinnalisi kohti arvukatel rahvusvahelistel konkurssidel, sh Rubinsteini-nimelisel pianistide konkursil (Poola, 1996), Liszti-nimelisel rahvusvahelistel pianistide konkurssidel (Itaalia, 2000 ja Poola, 2005), Palermo rahvusvahelisel pianistide konkursil (Itaalia, 2005) jne. Väljapaistvate saavutuste eest on teda stipendiumidega toetanud paljud Poola kultuurifondid, samuti Poola peaminister ja kultuuriminister. Noore pianisti repertuaaris on lisaks klassikalisele klaverimuusikale ka filmi- ja kaasaegne muusika.
Kuressaare kontserdi kava on täis romantilisi tundeid ja kirge. Romantismiajastu suurte meistrite Schumanni, Chopini ja Liszti loomingu kõrval kõlab 19. ja 20. sajandi oluliste Poola heliloojate Paderewski, Lutoslawski ja Szymanowski klaverilooming.
Kontsert saab teoks tänu koostööle Poola Vabariigi suursaatkonnaga ja LOT Polish Airlines’iga.

 

Lossimuusika


Vokaalsekstett Unicum Laude

Neljapäeval, 2. augustil kell 22 Kuressaare linnuses

Ungari vokaalsekstett Unicum Laude (József Csapó, kontratenor, Arpad Melath ja Arnold Mits, tenorid, Tamas Pap ja Csaba Kutnyanszky, baritonid ning
Akos Véghelyi, bass) on loodud aastal 1994 ja sellel on oluline koht analoogsete vokaalgruppide hulgas.

Ansambli eriliselt soe ja kaunis tämbriline kooskõla on saanud kõrgeid hinnanguid rahvusvahelistelt muusikakriitikutelt ja vallutanud publiku südameid paljudes maades. 2010. aastal valiti Unicum Laude esindama Euroopa Kultuuripealinna Pécsi (Ungari).

Sekstett on pühendunud haruldasema repertuaari esitamisele muusikaajaloo erinevatest ajastutest. Nende repertuaari kuuluv muusika kulgeb renessansist kaasajani, kuni igihaljaste poplauludeni välja. Unicum Laude on välja andnud kolm CD-d ja varasematel aegadel ka helikassette. Nende kontserte on lindistanud ja üle kandnud ka Ungari Raadio ja Euroopa Rahvuslik Ringhääling, 1998. aastal tegi Ungari Televisioon neist portreefilmi. Unicum Laude on andnud kontserte Prantsusmaal, Itaalias, Austrias, Saksamaal, Poolas, Rumeenias, Sloveenias, Serbias, Islandil ja Taiwanis.
Kontserdi kavas on laiahaardeline valik vanamuusikast kuni populaarsete spirituaalide ja gospliteni.
Kontsert toimub tänu koostööle Ungari Instituudiga.


Eksootilised promenaadid


Vokaal-instrumentaalgrupp Neapolis Ensemble
(Itaalia)

Reedel, 3. augustil kell 20 Spaa Rüütli Ritteri saal

“Eksootiliste promenaadide” sarjas annab eksklusiivse kontserdi maailma kontserdilavade üks pärle – vokaal-instrumentaalsekstett Neapolis Ensemble Itaaliast. Ansambli koosseisu kuuluvad: Maria Marone (vokaal), Edoardo Puccini (kitarr), Salvatore Della Vecchia (mandoliinid), Fabio Soriano (flöödid), Wally Pituello (tšello) ja Raffaele Filaci (löökpillid).
Lõunamaise ansambli temperamentne kontsert on koondpilt Napoli muusikatraditsioonidest, mis on segu nn kultuur- ja rahvamuusikast.
Ansambli repertuaaris olevad Willaerti, di Lasso, Pergolesi jpt heliloojate haaravad naapolikeelsed villanellad, tarantellad ning laulud opera buffa stiilis ühendavad klassikat rahvalikuga. Vana Napoli õhustiku ja kõla taaselustamiseks kasutab ansambel nii klassikalisi instrumente kui ka tüüpilisi rahvapille, nagu tamburiin, mandoliin ja kitarr, mille kooslus annab muusikale iseloomuliku naapolliku kerguse.
Neapolis Ensemble on esinenud väga paljudes riikides ja arvukates maailma prestiižikates saalides ning tähtsatel muusikafestivalidel Moskvast Buenos Aireseni. Ansambli salvestuste hulka kuulub kolm menukat CD-d, mis on välja antud kootöös maineka plaadifirmaga Harmonia Mundi.
Kuressaares saavad muusikahuvilised ansambli esituses kuulata Napoli villanellesid, laule ja tarantellasid.

 

Finale


Laupäeval, 4. augustil kell 19 Kuressaare kultuurikeskuses
Vilnius String Quartet (Leedu)

Vilniuse Keelpillikvartett on aukartustäratava staažiga ansambel ja läbi aegade üks kuulsamaid ja aktiivsemalt tegutsevaid kammerkooslusi Leedus.

Juba 47 aastat tegutsenud kvartett on pärjatud paljude tähtsate auhindadega, sh Dr. Antanas Razma auhind (USA, 2002), Leedu riiklik kunsti- ja kultuuriauhind (2004), Balti Assamblee auhind (2005). Kvartett annab igal aastal umbes 80 kontserti Euroopas, Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, Aasias ja Aafrikas. Kokku on esinetud pea 50 riigis üle maailma.

Kvartett on Leedut esindanud väga paljudel juhtivatel maailma muusikafestivalidel ning annab regulaarselt kontserte maailma tuntuimates kontserdisaalides (sh New Yorgi Merkin Hall, Moskva Tšaikovski-nimelise Konservatooriumi Suur saal, Leipzigi Gewandhaus, Viini Musikverein, Salzburgi Mozarteum jpt). Ansambli diskograafia on ääretult rikkalik, hõlmates kokku umbes 50 albumit.
Kuressaare kontserdi kavas on Mozarti, Ciurlionise ning Schulhoffi kvartetimuusika, kummarduse teevad nad ka Eesti heliloojale Heino Ellerile, kelle loomingust on kavas tsükkel “Viis pala keelpillikvartetile”.

Vilniuse Keelpillikvartetis musitseerivad: Audrone Vainiunaite (viiul),  Arturas Shilale (viiul), Girdutis Jakaitis (vioola) ja Augustinas Vasiliauskas (tšello).

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 545 korda, sh täna 1)