Tiit Jõgi laevamudelinäitus kuulutas merenädala avatuks (1)

Tiit Jõgi laevamudelinäitus kuulutas merenädala avatuks

ISETEHTUD KAUNITARIGA: Kapten Tiit Jõgi osavate käte vahel valmis 1980. aastatel ka purjelaeva Saaremaa koopia. Elusuuruses Saaremaa ehitasid II ilmasõja ajal Saaremaa mehed Peeter ja Aadu Himmist. Foto: Kertu Kalmus

Leisi vallast pärit kapten Tiit Jõgi on ehitanud senise elu jooksul ligi 60 laevamudelit, millest 15 on alates eilsest kõigile vaatamiseks väljas Kuressaare kultuurikeskuses.

Tiit Jõgi on Saare- ja Hiiumaa vahel laineid kündva parvlaeva Kõrgelaid kapten. Saaremaa merenädala avalöögina välja sätitud laevamudelite näitusel leidub seega teiste seas mitmeid tänavu 20. aastapäeva tähistava Saaremaa Laevakompanii (SLK) aluste koopiaid. “Siin väljas olevatest mudelitest puudutab enamus just SLK 20. sünnipäeva. Ehk siis sisuliselt kujutab see näitus 20-aastast arengut Väinamere praamiliikluses,” tõdes Tiit Jõgi Saarte Häälega kõneledes.

Jõgi valmistatud mudelite hulgas on nii uuemaid kui ka vanemaid minialuseid, mis tekitavad ilmselt nii vanemates kui ka nooremates huvilistes, kes kunagi Väinamerd laevaga ületanud, nostalgilisi mälestusi. Laevamudelite autori sõnul saab näituse põhjal hea ülevaate sellest, milliste laevadega SLK kunagi Väinamerel liiklemist alustas ning milliste suurepäraste alusteni on nüüdseks välja jõutud.

Lisaks neile saab näitusel samas näha ka mitmeid teistsuguseid miniatuurseid laevu. Kultuurikeskuse uksest sisse astuja pilku püüab kohe võimsate valgete purjedega Saaremaa. Tiit Jõgi tunnistas, et oleks tahtnud saarlastele uudistamiseks tuua ka mudeli kuulsast purjelaevast Krusenstern, kuid paraku see kultuurikeskuse fuajeesse sel korral ei mahtunud. Naljaga pooleks anti lubadus, et kui mitte varem, siis tuleva aasta merepäevadel näevad huvilised sellegi ära.

Ühtekokku on Tiit Jõgi osavate näppude vahel valminud veidi alla 60 laevamudeli. “Kõik puha enda tehtud!” kinnitas ta. SLK juhatuse esimees Tõnis Rihvk tõdes näitusel, et kuigi väljapanek avati ametlikult eile, oli ääretult positiivset vastukaja Tiit Jõgi laevamudelite kohta linna peal kuulda juba mõni päev varem. “Ju siis on järelikult õige asi,” kiitis ta.

Saaremaa merenädala ning Kuressaare merepäevade korraldaja Reet Truuväärt innustas kõiki nädala jooksul vähemalt üht Saaremaa sadamat külastama, sest ühtekokku 13 sadamas üle maakonna peaks üritusi, vaatamist ja nautimist nii merenädala kui ka -päevade raames jaguma igale maitsele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 447 korda, sh täna 1)