Pöide vallas süütas äike heinapalli (2)

Laupäeva pärastlõunal sai Pöide vallas lühikeses äikesevihmas välgutabamuse heinapall, mis hakkas seestpoolt vaikselt hõõguma ja suitsu ajama.

“Ümberringi äike kõmistas ja nooled tulid ülevalt alla sauhti ja sauhti,” rääkis Uuemõisa küla Mulgu talu perenaine Juta Kabur, kelle elamu lähistel asuval karjamaal pani äike laupäeval suitsema heinapalli.

Kuna elumajast varjab vaadet heinamaale kuusehekk, siis välgutabamust Juta Kabur päris oma silmaga ei näinud. Heinamaal suitsevat heinarulli märkas tema kauplusest tagasiteel olnud tütar, kes tuli kohe tuppa veeämbri järele ja asus välgu otsetabamusest seest hõõguma läinud rulli veega kastma. Kuumus heinarulli sees oli nii suur, et paljakäsi ei saanud midagi teha ja rulli laialitõmbamiseks tuli kasutada kartulikooku, rääkis Juta Kabur.

Uuemõisa küla ümbruses on äike küll varemgi aegajalt pahandust teinud ja puid lõhki rebinud, kuid heinarulli süttimist nägi Juta Kabur oma 70 eluaasta jooksul esmakordselt.

Kliimateadlane Ain Kallis ütles, et temagi pole äiksetabamuse saanud heinarullist seni midagi kuulnud, kuid midagi ilmvõimatut siin pole. “Kui heinapall on niiske, siis miks mitte ta ei võiks heinapalli sisse lüüa. Tavaliselt lööb äike ikka niisketesse ohuobjektidesse, mis sageli ei pruugi väga kõrged isegi olla,” rääkis Kallis.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 540 korda, sh täna 1)