Mats von Kartohvel läheb täissaalidele

Mats von Kartohvel läheb täissaalidele

TSAARI KÄSUL: Tsaar Peeter I Jaak Torri kehastuses näitab oma võimu lavastuses "Mats von Kartohvel". Teda kuulavad alandlikult parun Alfred de Luze (Vaido Luks) ja Anna von Rosen (Tiina Adamson). Foto: Aare Laine

Dajan Ahmeti kirjutatud lustmängu “Mats von Kartohvel” esitavad sel suvel Kärla valla näiteringi harrastusnäitlejad. Möödunud nädala teisipäeval sai etendust näha Kõrkküla seltsimajas.

Pärast kolme etendust võib öelda, et tegemist on menutükiga – seni on mängitud ainult täissaalidele. Tõsi küll, esinemispaigad koduvallas ei mahuta suurt hulka publikut, kuid sajakohalised saalid on täis. Ka teatritrupi näitlejad ja lavastaja olid kodukandi inimeste soojast vastuvõtust meelitatud.

Näitlejate mängu on alati hinnatud tugeva aplausiga. Lillesülemeid on tulnud vastu võtta krahv von Ungern-Sternbergil (Jüri Tõru), preili Liisal (Maret Metsmaa või Henrika Trave), aednik Matsil (Argo Maidle või Mihkel Koppel), kosjamooril (Aina Aavik või Liivia Nahkur) krahv Karl von Rosenil (Mats Lember), krahvi õel Anna von Rosenil (Tiina Adamson), vaesunud parunil Alfred de Luzel (Vaido Luks), paruni emal Mamaanil (Sinika Kabi või Laide Pugi) ja tsaar Peeter I-l (Jaak Torri).

Lavastaja Jaanika Rikko hindas kõrgelt kõigi näitlejate panust, öeldes, et paljudele on see üldse esimeseks rolliks. “Mõnus seltskond. Saad ennast laval proovile panna ja tore, kui meie mäng ka publikule meeldib. Pärast etendust oleme koju läinud alati heatujuliselt,” rääkis preili Liisa rollis laval olnud Paadla kandi seltsi eestvedaja Maret Metsmaa.

Lustimäng toob vaataja ette talumehest aedniku Matsi ja mõisapreili Liisa armastuseloo. Vaatamata sellele, et noortel on teineteise vastu kuumad tunded, ei võta preili Liisa taluniku abieluettepanekut vastu. Ainsaks põhjuseks peab noorik armastatu madalat seisust. Kosjamoor saadab mõisasse kaks omamoodi kõrgest soost kosilast, üks neist on vähe napakas, teine suur naistemees ja laristaja. Samal ajal satub mõisasse tsaar Peeter I, kes oli kuulnud mõisavalitseja edusammudest kartulikasvatuses.

Esialgu peabki krahv tsaari üheks kosilaseks. Hiljem kohtub imperaator aednik Matsiga, kes oma muret külalisele kurdab. Seda kuuldes lubab pikka kasvu jõuline mees asjad korda ajada. Ja ajabki. Keiser annab Matsile aadlitiitli. Kohale tulnud aadlikud saavad endale samuti kaasad. Keda tsaar neile soovitab, seda saab teada juba näitemängu vaadates.

Edaspidi on Kärla näiteseltskonnal plaanis sõita külalisetendusi andma mujalegi, nii rahvamajadesse kui ka külateatrite päevale Kuressaare Linnateatrisse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 361 korda, sh täna 1)