Eilse Saarte Hääle arvamusleheküljel lõpetab Jüri Saar oma kommentaari “Reformi ei otsusta vallajuhid” järgmise lõiguga: “Igaühel on õigus oma arvamusele, aga mina leian, et kui inimene võtab sõna kogukonna teemal, kus ta ei ela, võin ma tema seisukohtades kahelda”.
Väga õiged sõnad hr Saarelt, aga huvitav, miks ta ise oma sõnade järgi ei käitu?
Viimase 1,5 aasta jooksul, ükskõik, kus Pihtla vallavanem on sõna võtnud, arvustab ta naaberomavalitsuse volikogu otsust koolide ühendamise kohta. Eilses lehes informeerib ta avalikkust lausa jabura valega: “Kaarma pani kinni Kaarma kooli ja ehitab selle asemele nüüd 7 kilomeetrit jalgrattateed…”.
Valla koolivõrgu korrastamist, sealhulgas ka Kaarma kooli sulgemist, on kohalik kogukond arutanud ja kaalunud aastaid, on tehtud analüüse, kogukond on hinnanud erinevaid haridusvõrgu variante nii rahaliste kui ka muude kriteeriumite järgi. On peetud lugematu arv koosolekuid. Kogu selle eelneva töö tulemusel võttis kogukonna esinduskogu valdava häälteenamusega vastu otsuse jätkata vallas ühe põhikooliga ning see täielikult kaasajastada.
Mina ainult ei kahtle hr Saare sõnades, vaid konstateerin, et ta on täiesti valel teel. Kui üks kogukond on teinud enda jaoks raske ja olulise otsuse, siis ei ole eemalseisjate asi seda tagantjärele arvustada.
Noorema kolleegina soovitan hr Saarel oma populaar-suse tõstmiseks mitte teisi maha teha, vaid ikka ise pingutada oma valla edasise hea käekäigu nimel.
Lisaks eeltoodule ei ole ma ka haldusreformi teemal hr Saarega ühel nõul. Minu arvates ei pea me kohusetundlike ametnikena ootama, millal riik otsustab meie elukorralduse üle, vaid peame seda vajadusel ikka ise tegema.
Margus Mägi
Kaarma vallavanem
Kas Margus Mägi käitub siis vastavalt oma sõnadele või tegudele ehk suuga ehitab suured linnad aga kätega ei saa linnupesagi tehtud?
Aga ole julge mees ja tee siis naabervaldadele ettepanekud vallad liita. Alguses kolm valda liituks – Kärla, Kaarma ja Pihtla.
Enne muneb kukk muna kui keegi vallavanematest ja volikogu liikmetest oma kohtadest loobuvad.
Aga Orissaare võiks liituda Pöide, Laimjala ja Valjala valdadega.
Olen aru saanud, et need, kes SOL-is Koitu toetasid on kõik uuenduste – ühe omavalitsuse poolt (pole mõtet ju koerasaba mitu korda raiuda). Ja need, tänu kellele aardam pukki sai, ei taha sellest kuuldagi, kahjuks on nemad täna saaremaal enamuses. seega meil kõigil on võimalus järgmistel valimistel näidata, mida me tegelikult soovime.
… see Saare Jüri ei saa aru, et ta pole enam mingi autoriteet saaremaal. Ärge ajakirjanikud enam pärige talt arvamusi, sealt ei tule enam midagi.
soovivad mängida suurte meeste mänge!!! Tavaelus on aga vastupidi , et suured mehed ei mängi väikeste meeste mänge!!! Halenaljakas on lugeda lehest, kuidas mõni mees annab oma sõna ja kibekiirelt võtab selle… Austatud vallavanemad – aeg oleks targaks saada! Suured te VIST juba olet!
Kokku need vallad niikuinii lähevad, aga ega see ei tähenda, et siis kõik sellega rahul on.
Praegugi huvitab asi väga väheseid. Mingid 5-6 kibestunud inimest toksivad kokku 10-100 sapist kommentaari ja arvavad et on kõige targemad.
Sellest “haldusreformist” võib jahuda nagu püsiühendusest – kui midagi saab selgeks arutatud, siis tuleb ikka keegi “puu otsast” ja hakkab oma jura ajama.
Margus Mägi kommenteerib Jüri Saare kommentaari Oliver Liidemanni imelikule kirjutisele. Mis mõttes imelikule? Eks ikka selles mõttes, et vallajuhid ei ole vastu haldusreformile – haldusreformi ei otsusta vallajuhid – vallajuhtide seisukohti on korduvalt küsitud ja ükski Saaremaa omavalitsus ei ole olnud haldusreformi vastu, alati on asi seisma jäänud Vabariigi valitsuse tasandil (jäänud regionaalministri lauale). Haldusreformi saab teha ainult riigi tasandil, kohaliku omavalitsuse tasandil saab teha ainult haldusterritoriaalset reformi, mille kasumlikkus on puudulik. Saarte Hääles on ilmunud vähemalt kolm kirjutist pealkirjaga Mitu omavalitsust peaks olema Saare maakonnas, kus asi on lahti seletatud Riigikogu tasandil.
Haldusreformi vajalikkusest saavad aru omavalitsuste juhid ja linnade ja valdade üldkogul vastavad otsused ka vastu võeti – üsna ühel meelel olid asjaga nii Jüri Saar, kui ka Margus Mägi – pall on selgelt Riigi käes, mitte omavalitsuste käes.
http://www.saartehaal.ee/2012/04/03/vallavanemad-muutusteks-on-vaja-tahet/ (loe ka minu 03.04.2012 / 07:05 kommentaari, kus kirjutan sellest, miks Oliver Liidemann ei ole puu otsast alla saanud.)
Küsimus ei ole mingi kool vs rattatee, nagu Margus Mägi Jüri Saare kommentaarist välja luges, vaid probleem on selles, et
See, millest ja kuidas kirjutas vaimselt piiratud Oliver Liidemann – see ei ole haldusreform vaid ainult sisutu haldusterritoriaalne omavalitsuste liitmine!
Lihtlabane kahe naaberomavalitsuse liitmine annab täpselt sama suure kasu, kui kahe eesti eri servades oleva omavalitsuse liitmine.
Oliver Liidemanni kirjutis keerleb ühe väite ümber: “Türil liitus 4 valda ja pärast seda tehti korda Türi valda läbiv maantee ning rajati kergliiklustee, mida ohtralt kasutavad jalgratturid ja rulluisutajad. Sama saaks siingi teha, suuremal vallal on suurem rahakott ja selle abil saaks korda teha teed ja nende kõrvale rajada kergliiklustee. Siis ei ole turistidel ohtlik sõita jalgrattaga mööda Saaremaad ringi. Praegu on ohuks ka jalakäijad, kes liiguvad ühest punktist teise mööda autotee äärt.”
Sama absurdne oleks kirjutada: “Saaremaal ei liitunud Kuressaare Linn ja Kaarma vald ja pärast mitteliitumist tehti korda Kuresaarest Kaarma valla Nasva alevikku viiv maantee ning rajati kergliiklustee, mida ohtralt kasutavad jalgratturid ja rulluisutajad.
… Nüüd ei ole turistidel ohtlik sõita jalgrattaga …
PS. Võtame lisaks selle suurema rahakoti näite – Kaarma ja Kuressaare liitmisel liituksid ka mõlema omavalitsuse võlaportfellid – kas peale liitumist oleks võimalik seaduslikult “leida” 1,6 M€ Aste koolimaja ja Nasva seltsimaja ehituseks?!
See, millest ja kuidas kirjutas vaimselt piiratud Oliver Liidemann – see ei ole haldusreform vaid ainult sisutu haldusterritoriaalne omavalitsuste liitmine!
Volli, tänapäeval on kõigi ip-d välja võetavad ja selle alusel on esitatud reaalselt inimestele süüdi teise inimese solvamises laimamises.
Räägi asjast aga ära solva inimest, sest need võivad kohtus kalliks maksma minna!
Kallis to Volli,
Kas see ei ole vaimne piiratus, kui Saaremaa vallavanemaid (sealhulgas ka Pihtla vallavanem Jüri Saart ja Kaarma vallavanem Margus Mägi) süüdistades tuuakse argumentiteks ainult mõne nädala jooksul Saaremaal olles poest ostetud üks Saarte Hääle artikkel ja Tori kergliiklustee?! Lisaks veel muu hämamine faktidega, kasvõi see Nii palju valdu ühe väikse saare jaoks? – kui kirjutise autor ei tee vahet Saare Maakonnal ja saarel Saaremaa, siis see on see vaimne piiratus, mina vähemalt ei julge seda krõpsema sõnaga nimetada, kuna siis võidakse seda võtta solvamisena, laimanud ma ei ole kedagi.
PS. Kommenteerijate IPde kindlakstegemine on Saarte Hääles nüüd väga lihtne – lehe veebikujundus on ehitataud WordPressi mootorile ja kommnteerijate IPd muutuvad “nähtavaks” ainult aadressile ühe võtme lisamisega. :)
Kallis to Volli veelkord,
Toon teise näite otsesest VALEST, jah nüüd ütlen, et esmase kirjutise autor koguni valetab!!!
Tsitaat: Alla tuhande inimese elab vallas. See hulk inimesi peab oma maksudest üleval pidama vallavanemat ja tema abilisi, lisaks volikogu esimeest ja liikmeid.
“Külapoest ostetud” Saarte Hääles on kirjutises, kus kirjas vallajuhtide sissetulekud, selge sõnaga kirjas: Samuti ei maksta volikogu esimeestele Saare Maakonnas üldjuhul hüvitist. ja tabelis on näidatud need kolm omavalitsust, mis pole mitte kuidagi alla 1000 elanikuga, kus volikogu esimehed saavad 249…416€ hüvitist aga ikkagi väidab kirjutise autor, et väikevalla elanikud peavad üleval volikogu ja volikogu esimeest.
Oliver Liidemann VALETAB teadlikult!
lihtsalt lame tekst.
Kas sinul Anonüümne on lame tekst, või Saare Jüril, või Margus Mägil, mitte ei saa aru???
Kahjuks on parim kommentaar kustututud, noh see, jura-jurkast. Hämmastav, et mõned absoluutselt tõde ei salli, tavaliselt on need nõrgad, luuseritest inimesed.