Tele2 nörritab Panga elanikke tiguinternetiga (2)

Samal ajal kui mobiiliinternet muutub järjest popimaks ja operaatorid üksteise võidu uusi ja võimsamaid tugijaamu avavad, otsustas Tele2 Saaremaal Panga tugijaamas käiku lasta aeglase 2G interneti saatejaama.

“Praegu on veel lahtine, kas sel aastal tuleb ainult 2G või ka 3G saatejaam. Järgmisel aastal tuleb 3G kindlasti, aga ehk ka varem,” sõnas Tele2 kommunikatsioonijuht Hans Saarvelt.

Ühele Panga küla elanikule kinnitas aga Tele2 neljapäeval, et avamisel on 2G tugijaam. Tele2 klient ei saa sellest aru ja imestas Saarte Häälega vesteldes, miks mobiilioperaator eilsesse päeva jäävaid võimsusi pakub.

Uskumatu lugu

“Kuuldes iga kuuga mobiilioperaatorite kiitvaid saavutusi, kuidas suudetakse üha enam katta Eestimaad 3G kiire internetiga, siis tundub täiesti uskumatuna, et Tele2 paigaldab uutesse mastidesse veel lausa 2G saatjaid,” sõnas Panga elanik Mart.

Ehkki mobiilne internet muutub Saaremaal aina populaarsemaks, esineb üsna palju probleeme ning teenusepakkujate lubadused ülikiirest internetist, mis levib kõikjal, ei lähe alati täide. Põhjuseks Saaremaa iseärasused, tugijaamade suur kaugus ja betoonist seinad.

“Muidugi on Saaremaal probleemsemaid kohti sealsete looduslike iseärasuste tõttu, ” sõnas EMT pressiesindaja Kaja Sepp, tuues näiteks Sõrve sääre, kus meri on kahel pool ja mobiililained peegelduvad. Tema sõnul on EMT mobiilse interneti levik Saaremaal üdiselt aga peaaegu väga hea. 4G internet levib juba praegu Kuressaares ja ka selle lähiümbruses.

Elisa raadiovõrgu juht Ove Uhtlik kinnitas, et Elisa jälgib pidevalt mobiilse interneti kasutajate arvu kasvu ja vajadusel lisab võrku juurde täiendavat mahtu.

Saaremaal on Elisal kiire mobiilse interneti jaoks vajalik 3,5G tehnoloogia paigaldatud kõikidesse olemasolevatesse tugijaamadesse. Levitingimuste parandamiseks tegeleb Elisa Saaremaal ka täiendavate uute tugijaamade ehitamise planeerimisega.

Paks sein summutab

Kaja Sepa sõnul tuleb aga muidugi kõikjal kontrollida üle ka siselevi, sest andmesidekiiruse mõõtmised tehakse välitingimustes. “Mida paksem varjestus, seda rohkem signaal sumbub,” selgitas Kaja Sepp. “Mobiilset internetti ei lase korralikult siseruumidesse näiteks hoonete plekk-katused ja selektiivklaasiga pakettaknad ning betoonseinad,” lisas Ove Uhtlik.

Natuke pidavat segama ka mets, kuid Sepa sõnul keegi EMT poole just nimelt metsa probleemidega tema mäletamist mööda ei ole pöördunud.

“Põhiliselt on probleem internetipulkadega,” ütles tarbijakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski-Toomik. Selle aasta jooksul on tarbijakaitse poole pöördutud kirjalikult umbes 70 korda ning lisaks on kaebusi saabunud ka telefoni teel. Saaremaa kohta eraldi arvestust ei ole aga tehtud.

Tulemas 4G

Tehnilise järelevalve amet tegi samuti mõõtmisi üle Eesti samas saja viies punktis, mis valiti ka eelmisel aastal, et anda õiglast teavet, kuivõrd erinev võib olla andmesidekiirus sõltuvalt asukohast ning kui suuri kiirusi pakuvad EMT, Elisa või Tele2 tegelikkuses.

Mõõtmiste kokkuvõttes ilmnes, et praktiliselt kõikides kohtades on vähemalt 3G mobiilse interneti leviala olemas ning üle 90% kohtadest oli andmesidekiirus suurem kui 1 Mbit/s. EMT-l oli 41% punktidest olemas lausa 4G teenus.

EMT plaanib aasta lõpuks katta mobiilside neljanda põlvkonnaga 70 protsenti Eesti elanikest, 2014. aasta lõpuks peab 4G võrk katma kogu Eesti. Suures plaanis vahetab ka Tele2 kahe aasta jooksul välja kogu oma Eesti raadiovõrgu ja keskseadmed, viies need riigi moodsaimale tasemele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 653 korda, sh täna 1)