
POOLT JA VASTU: Andres ja Oleg Sõnajalg üritavad muhulasele Veljo Menind (istub) selgeks teha, et üks tuulik ei muuda midagi. Kiviaiale nõjatub Mihkel Ling. Foto: Sander Ilvest
Muhusse Võikülla ühte tuulegeneraatorit püsitada tahtvad vennad Oleg ja Andres Sõnajalg pakkusid kohalikule rahvale poolehoiu eest raha, kuid muhulased liimile ei läinud.
Arendajad esitasid eelmisel laupäeval toimunud kohtumisel paarikümne Võiküla kandi inimesega kolm ettepanekut. Esiteks – pakkuda olemasoleva projekti raames välja tuuliku uus asukoht, mis jääks alajaamast mitte rohkem kui 1–1,5 kilomeetri raadiusse.
“Kui te väidate, et see pool kilomeetrit on liiga lähedal, siis soovitage meile mingi parem koht, kuhu minna veel pool kilomeetrit kaugemale. Kuskil see mõju (tervisele) ju kaob ära,” on Sõnajalad veendunud.
Plaanitava tuuliku võimsus on 2 MW ja kõrgus 95 meetrit ning praeguse planeeringulahenduse järgi jääks see külast umbes kilomeetri kaugusele.
Teise variandina nimetasid vennad Sõnajalad vallale või kohalikule kogukonnale ühekordse toetuse maksmise või tuuliku tulust teatud protsendi loovutamise. “Need on meie kolm ettepanekut,” kinnitas Oleg Sõnajalg.
Arendajate pakkumine jooksis aga liiva, sest kohalik kogukond jäi endale kindlaks – Võikülla Metsa kinnistule tuulikut püstitada ei tohi!
Võiküla seltsi esimees Ülo Laanoja viitas Virtsu alevikule, kus tema sõnul praegu mingit turismi ei toimu ja kuigi seal inimesed elavad, on see sisuliselt tühi asula. Sarnane oht varitseb ka Võiküla. “Kui me hakkame sama maastikku siia alale kujundama, siis ei tea, milliseks see keskkond kujuneb,” sõnas Laanoja.
Oleg Sõnajala arvates pole olukorrad võrreldavad. “Seal on 30 tuulikut, me räägime ühest,” sõnas ta.
Ent kohalike arvates tuleb valla põhiline tulu turismist ja just suviti on inimesi Võikülas kaks korda enam kui talvel, mistõttu on võrdlus nende sõnul põhjendatud.
Tuuliku asukohavalik on arendajate sõnul tehtud valla soovitusel. Nende väitel astuti see samm vallavanema esinemise ja informatsiooni põhjal, sest see oli vallavanema arvamus, tema aga esindab valda ning on volitatud valla nimel esinema.
“Kui me räägime valla arvamusest, siis valla arvamust avaldab kõige rohkem volikogu,” polnud kohalik elanik Ain Kerem siiski nõus.
“Ilmselt see asi on veel liiga toores, et kokkuleppeid teha,” on külarahvas veendunud.
Sõnajalgade hinnangul on aga jõutud üsna lõppfaasi. “Nüüd läheb planeering maavanema järelevalvesse. Maavanema järelevalves selgitatakse välja, mis nendest seisukohtadest saab,” sõnas Oleg Sõnajalg.
Kui palju nad siis raha pakkusid? :)
Udu pakkusid :). Mingit protsenti kasumist: Kui aga küsiti, millal üksik tuugen kasumisse jõuab, jäi vastus õhku. :)
ei minegid tuulikuid Võikülla!!!
Mõned inimesed on maailmale nuhtluseks loodud.
Sellega näitab Kõigeväeline, kuidas on võimalik karistada lambakarja, kes ei oska enda eest seista, vaid allub vastu vaidlemata pealepressijatele!
Ma ei ole mitte kusagil nii korras kadaka karja
maid näinud kui Sõnajalgadel,ka mererand on
super.Väga viisakad ja ettevõtlikud.
miks nad neid siis oma krundile ei pane, kui need ohutud ja nii rohelised on?
eks Võiküla inimesed peavad siis tasuta kõrvatroppe kah saama,kopterimürina ja rõvelaulude vastu.
Ärni on väga hea huumorimeelega või lapsemeelne.
Ärni ja Sönajalad on kindlasti üks ja sama inimene.
Kulla muhuksed – lugege eilset Maalehte,selle lisas Maamajandus on pikk jutt Virtsu tuulikutes.Tuuliku omanikud maksavad vallale päris suure summa ,mis läeb kohalike elanike heaoluks.Lugege ja möelge -kasu saate mölemad.
Ei ole need tuulikud nii hirmsad miskit,kui arvatakse.
Elan ise tuuliku lähedal ja mind ei häiri need sugugi – pigem ehtne saare tunne ttuleb sii kadakate ja tuulikute keskel .
EI öelda on alati lihtsam kui JAH…
Võtke need Vitjukid koos oma plaanidega rahulikult endale. Meil Muhus ei ole neid vaja.
Äinoh-ise äi tee ja teistel äi lase kah teha.