Sajad saarlased lustisid kaamera ees teisel jaanipäeval (video ja galerii!) (9)

Sajad saarlased lustisid kaamera ees teisel jaanipäeval

JAANIPÄEVALISED: Saarlased, nii noored kui vanad, naudivad Antti Kammiste (vasakul) ja Ivo Linna muusika saatel teist jaanipäeva. Foto: Sander Ilvest

Ei Ivo Linna ega Antti Kammiste pole varem pidanud “esinema” sedamoodi, et vaid imiteerivad laulmist ja klaverimängu. Seda reedavad meeste naerul näod.

Juba teist nädalat järjest toimuvad Saaremaal filmivõtted ning osalised peavad etendama pidu. Kui eelmisel nädalal võeti üles 1970. aastate stiilis pulmapidu, siis sel korral etendati enam kui 600 vabatahtliku abiga mitme küla jaanipidu.
Avalikud filmivõtted toimusid üleeile ja eile Salme vallas Lõmala sadamas, kuhu oli püstitatud kolm jaanilõket, et tekitada inimestes tunne, nagu toimuks aasta teine jaanipäev. Muusikalise tausta eest hoolitsesid Linna ja Kammiste, kelle laulude saatel saarlased tantsu lõid.

Suurt lusti pakkus osalistele ülesanne, kus filmitegijad palusid nii muusikutel kui ka jaanipeolistel oma tegevusi ilma mingisuguse hääleta etendada. Põhjenduseks toodi, et filmis võib klipi taustaks panna kõlama Ivo Linna ükskõik missuguse eelnevalt salvestatud loo.

“See oli päris kummaline ja koomiline kogemus,” ütles üks aktiivsemaid tantsijaid Meelis Juhandi Saarte Häälele. “Vaatasin, et kõik inimesed astusid ühes rütmis – see oli lahe. Nagu lavalt öeldi, et rütm peab teie sees olema, nii ta oligi meie sees.”

Juhandi osales ka eelmisel nädalal filmitud pulmapeol ning kiitis kogenud harrastusnäitlejana seda, et kõik ilma mingi eelneva lavastamiseta suurepäraselt hakkama said. “Sünergia oli lahe – kõik teevad sõrmenipsuga kõike seda, mida nad peavad. Laval olles proovid ju asja enne mitu korda läbi.”

Jaanipeo taustal filmiti tegelikult stseeni, kus kohtuvad armastajad Mait Malmsteni ning Ursula Rataseppa kehastuses.
“Kui hinge tõmmata saime, tundus, et hoolimata kõigest on vajalik stseen filmitud uskumatult ereda peo taustal. Eks näis, mis Tambet sellega montaažis teeb… Kuid peolised olid suurepärased igal juhul,” kirjutas filmi “Kertu” režissöör ja stsenarist Ilmar Raag Facebookis.

Raag lubas minna palverännakule

Ka osalejate emotsioonidest võis välja lugeda, et nad jäid üritusega rahule. Juhandi teist korda samale üritusele ei tuleks, sest see muutuks rutiiniks, kuid üleeile oli ta küll ootusärevuses selle üle, mida palutakse Salme näitetrupi liikmetel kolmapäeva õhtul teha.
Ettevõtmist kiitis teinegi tantsustseenis osalenud saarlane Ilmo Torn. “Mingil põhjusel ma ei tundnud, et mind filmitakse ja vaadatakse kõrvalt – olin nagu päris peol. Iseenesest meeldiv ettevõtmine ja mõnus kogemus,” sõnas Torn.

Et filmivõtted möödusid hea ilmaga (loe: vihmata), tuleb Raagil täide viia Facebookis antud lubadus. “Meie kandis on hetkel tuuline, aga vihma ei ole. Ilmateade lubab homme õhtul siiski ka vihmavaba versiooni Eesti suvest. Teen palverännaku kõikidesse Saaremaa 13. sajandi kirikutesse, kui me homme vihmavabalt oma peo saame ära peetud,” kirjutas Raag esmaspäeval.

Jalgsi lubas Raag rännakule minna järgmisel suvel. Filmivõtted lähevad aga nüüd edasi teistes huvitavates kohtades – pühapäeval näiteks toimuvad võtted Kuressaare haiglas. Kinodesse peaks 500 000 euro suuruse eelarvega film jõudma 2013. aasta sügiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 649 korda, sh täna 1)